W Kijowie podpisano umowę o wartości około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich samobieżnych armatohaubic Krab dla trzech dywizjonów artylerii – podał „DGP”.

Jak podał w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”, w Kijowie została podpisana umowa, warta około 3 mld zł, dotycząca zakupu przez Ukrainę ponad 50 sztuk polskich armatohaubic Krab. Gazeta podkreśla, że to największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat.

Wcześniej w środę, dziennikarz „DGP” Maciej Miłosz poinformował, że „Polska sprzeda Ukrainie 3 dywizjony armatohaubic Krab”. Zaznaczył, że umowa została podpisana we wtorek i nie dotyczy dywizjonu, który został przekazany Ukraińcom już wcześniej.

 

Jak pisaliśmy, pod koniec maja br. Informacyjna Agencja Radiowa poinformowała, że ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab, czyli wyposażenie jednego dywizjonu. Według rozmówcy IAR z kręgów rządowych, docelowo chodziło o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii. Według „DGP”, sprzęt ten został przekazany z zasobów Wojska Polskiego i „być może częściowo zostanie zrefinansowany przez Unię Europejską”.

Zawarcie kontraktu na sprzedaż kolejnych trzech dywizjonów, czyli najpewniej 56 sztuk wraz z dodatkowymi wozami, zostało ogłoszone w środę, na spotkaniu przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy w Kijowie. Dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy. „DGP” zaznacza, że tym razem jest to „normalna” umowa sprzedaży. Za dostawy amunicji będą najpewniej odpowiadać Amerykanie.

Gazeta zaznacza, że wcześniej swoje zgody na eksport musiały wyrazić m.in. rządy Korei Południowej i Niemiec, ponieważ produkowane w Hucie Stalowa Wola armatohaubice posiadają podwozia produkowane na koreańskiej licencji i silniki z niemieckimi elementami.

„Dla polskiego przemysłu obronnego to prawdziwy przełom, ponieważ większych kontraktów eksportowych nie zawieraliśmy od kilkudziesięciu lat. Skorzysta na tym i państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa, i prywatna Grupa WB, która dostarcza system kierowania ogniem Topaz” – pisze „DGP”. Gazeta wymienia też inne korzyści ze sprzedaży, jak zysk HSW i jej poddostawców, sprawdzenie w boju kilkudziesięciu „Krabów” i uzyskanie potrzebnego doświadczenia, a także potencjalna reklama polskiego systemu artyleryjskiego. Co ważne, przy każdym kolejnym, potencjalnym, kontrakcie na eksport, konieczne będą zgody rządów Korei i Niemiec.

Przeczytaj: Szef MON rozmawiał w Korei o przyspieszeniu dostaw bojowych wozów piechoty i armatohaubic dla Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podała wcześniej IAR, Ukraińcy dysponują obecnie co najmniej 24 zachodnimi samobieżnymi armatohabicami. 6 sztuk takiego sprzętu o nazwie Caesar przekazała Francja. Później ukraiński minister obrony poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały samobieżne haubice M109, ale nie podano, w jakiej liczbie.

Niemcy i Holandia zadeklarowały przekazanie łącznie 12 sztuk armatohaubic, ale Berlin tłumaczy, że wciąż trwa szkolenie załóg do obsługi ich Panzerhaubitze 2000. Nie jest znany termin, kiedy sprzęt trafi na wschód. Ponadto, 8 nowoczesnych haubic samobieżnych Zuzana 2 ma dostarczyć Słowacja, trwa już szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Przeczytaj: Duda: Przekazaliśmy Ukrainie bardzo dużo czołgów, osłabiło to nasz potencjał obronny

Czytaj także: Niemieckie media: Niemcy wyślą Ukrainie systemy artylerii rakietowej

Jak informowaliśmy, w połowie maja zaprezentowano plany strategiczne wiodących spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej m.in. Huty Stalowa Wola (HSW). Przekazano, że HSW prowadzi negocjacje z Agencją Uzbrojenia w kwestii dostawy dwóch kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina. Są one wyposażone w 48 haubic samobieżnych Krab.

Armatohaubice Krab są elementem programu Regina. W ramach obowiązujących kontraktów Siłom Zbrojnym RP dostarczono już 80 haubic, a także Artyleryjskie Wozy Amunicyjne, Wozy Dowódcze i Dowódczo-Sztabowe, a także Warsztaty Remontu Uzbrojenia i Elektroniki. Do przekazania zostały jeszcze 42 haubice.

HSW prowadzi negocjacje na kolejne 48 haubic, wraz z pojazdami wsparcia.

155 mm haubica Krab przeznaczona jest do wsparcia ogniowego pododdziałów szczebla brygady, może realizować zadania ogniowe do 30 km klasyczną amunicją artyleryjską oraz do 40 km amunicją z dodatkowym napędem. Ponadto może prowadzić ogień amunicją precyzyjnego rażenia.

DGP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply