Ukraińcy otrzymali samobieżne haubice M109

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały samobieżne haubice M109 – poinformował w sobotę minister obrony Ołeksij Reznikow. Minister nie poinformował o ilości haubic.

W sobotę, minister obrony Ukrainy poinformował, że jego kraj otrzymał samobieżne haubice M109. Minister nie uściślił ile haubic otrzymały ukraińskie siły zbrojne. “Samobieżne haubice trafiły na Ukrainę w wyniku współpracy kilku krajów, które wspierają nas w walce z rosyjską agresją” – czytamy.

„Ukraina otrzymała już M109 w jednej z modyfikacji. To sprzęt bardzo wysokiej jakości. A jego otrzymanie było efektem współpracy kilku krajów” – powiedział Ołeksij Reznikow.

Jak informowaliśmy, media spekulowały jaką ciężka broń Włochy mogą przekazać do Kijowa. Wśród dostępnych opcji są m.in. działa przeciwlotnicze Sidam 25, haubice samobieżne M109, a nawet nowoczesne PzH2000.

Włochy posiadają 300 dział M109 z czasów zimnej wojny, z czego 221 przeszło program modernizacyjny na początku lat 90. Od dwudziestu lat znajdują się one w rezerwie, teraz eksperci mają ocenić ile czasu zajmie przywrócenie ich użyteczności bojowej.

Ukraiński „Portal Militarny” podał, że Norwegia zamierza dostarczyć Ukrainie samobieżne haubice kal. 155 mm M109A3GN. Serwis powołuje się na publikację norweskiego portalu Nettavisen z końca kwietnia br. Według niego, Norwegowie mogliby wysłać na Ukrainę co najmniej 20 takich haubic, żeby wesprzeć ukraińską armię w walce z siłami rosyjskimi.

Nettavisen oraz media ukraińskie podają, że Norwegia dysponuje 55 haubicami M109A3GN, czyli zmodernizowanymi w drugiej połowie lat 80. XX wieku systemami pozyskanymi kilkanaście lat wcześniej od Niemiec Zachodnich. Kilkanaście z nich miało zostać dodatkowo zmodernizowanych w 2007 roku. Większość została jednak wycofana z użytku i trafiła do magazynów. Nie wszystkie z nich są gotowe do użytku. Jednak w ubiegłym tygodniu poinformowano, że kilka haubic wyjechało na poligon na testy ogniowe. Norweskie media podały, że łącznie przetestowanych miało zostać ponad 20 tych systemów artyleryjskich.

Rzecznik norweskiego sztabu generalnego wyjaśnił, że próby poligonowe mają na celu sprawdzenie, czy wycofane haubice wciąż nadają się do użytku. Dopytywany, czy chodzi o przetestowanie dział, które mają zostać wysłane na Ukrainę, odmówił komentarza.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzymało od Polski 18 sztuk nowoczesnych samobieżnych armatohaubic Krab – ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Według jej rozmówcy z kręgów rządowych chodzi o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii.

Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi tych armatohaubic.

Jak podaje IAR, Ukraińcy dysponują obecnie co najmniej 24 zachodnimi samobieżnymi armatohabicami. 6 sztuk takiego sprzętu o nazwie Caesar przekazała Francja.

Niemcy i Holandia zadeklarowały przekazanie łącznie 12 sztuk armatohaubic, ale Berlin tłumaczy, że wciąż trwa szkolenie załóg do obsługi ich Panzerhaubitze 2000. Nie jest znany termin, kiedy sprzęt trafi na wschód.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply