W Norwegii ruszyły próby poligonowe części wycofanych ze służby haubic M109A3GN kal. 155 mm. Według mediów norweskich i ukraińskich, może chodzić o ich sprawdzenie przed wysłaniem na Ukrainę.

Ukraiński „Portal Militarny” podał, że Norwegia zamierza dostarczyć Ukrainie samobieżne haubice kal. 155 mm M109A3GN. Serwis powołuje się na publikację norweskiego portalu Nettavisen z końca kwietnia br. Według niego, Norwegowie mogliby wysłać na Ukrainę co najmniej 20 takich haubic, żeby wesprzeć ukraińską armię w walce z siłami rosyjskimi.

Nettavisen oraz media ukraińskie podają, że Norwegia dysponuje 55 haubicami M109A3GN, czyli zmodernizowanymi w drugiej połowie lat 80. XX wieku systemami pozyskanymi kilkanaście lat wcześniej od Niemiec Zachodnich. Kilkanaście z nich miało zostać dodatkowo zmodernizowanych w 2007 roku. Większość została jednak wycofana z użytku i trafiła do magazynów. Nie wszystkie z nich są gotowe do użytku. Jednak w ubiegłym tygodniu poinformowano, że kilka haubic wyjechało na poligon na testy ogniowe. Norweskie media podały, że łącznie przetestowanych ma zostać ponad 20 tych systemów artyleryjskich.

Rzecznik norweskiego sztabu generalnego wyjaśnił, że próby poligonowe mają na celu sprawdzenie, czy wycofane haubice wciąż nadają się do użytku. Dopytywany, czy chodzi o przetestowanie dział, które mają zostać wysłane na Ukrainę, odmówił komentarza.

Czytaj również: Norwegowie rozważają wysłanie na Ukrainę systemów NASAMS i rakiet NSM

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu premier Norwegii Jonas Gahr Støre powiedział w tamtejszym parlamencie, że w ramach konsultacji z rządem w Kijowie rozważana jest możliwość wysłania Ukraińcom ciężkiego uzbrojenia. Zaznaczył jednak, że jego rząd nie będzie wypowiadał się publicznie na ten temat. Powołał się na względy bezpieczeństwa.

Przeczytaj: Johnson: dostarczymy Ukrainie pociski Brimstone, systemy Stormer i pomoc o wartość 300 mln funtów

Czytaj także: Jaką ciężką broń Włochy wyślą na Ukrainę? Media spekulują

Informowaliśmy, że Norwegia wysłała na Ukrainę systemy przeciwlotnicze Mistral. Według norweskiego ministerstwa obrony, systemy te, używane przez marynarkę wojenną, są obecnie wycofywane z użytku, ale uznano, że to wciąż wartościowa broń, która przysłuży się Ukrainie.

Mil.in.ua / nettavisen.no / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply