Według norweskiego ministerstwa obrony, systemy obrony powietrznej Mistral, używane przez marynarkę wojenną, są obecnie wycofywane z użytku, ale uznano, że to wciąż wartościowa broń, która przysłuży się Ukrainie.

Jak podała agencja AP, Norwegia przekaże Ukrainie około 100 systemów przeciwlotniczych. Chodzi o systemy rakietowe krótkiego zasięgu Mistral, produkcji francuskiej. Obecnie są one wycofywane z użytku w norweskich siłach zbrojnych.

Norweski minister obrony, Bjørn Arild Gram powiedział, że choć Norwegia wycofuje systemy Mistral, to „wciąż jest to nowoczesna i efektywna broń, na której Ukraina bardzo skorzysta”.

Według Grama, wspomniana broń opuściła już Norwegię i jest w drodze na Ukrainę. Minister dodał, że jego kraj już wcześniej przekazał Ukraińcom 4 tys. rakietowych pocisków przeciwpancernych, sprzęt ochronny i wojskowy. Zaznaczył, że Ukraina „jest zależna od międzynarodowego wsparcia, żeby oprzeć się rosyjskiej agresji”.

Systemy Mistral były dotąd używane przez norweską marynarkę wojenną, głównie na korwetach klasy Skjold, niszczycielach min klasy Oksøy oraz pokrewnych im trałowcach klasy Alta. Dokładniej, w tych przypadkach jest to zasadniczo morska wersja systemu Mistral, o nazwie Sadral. Posiada ona wyrzutnię sześciu rakiet przeciwlotniczych.

Niedawno pisaliśmy, że część norweskich parlamentarzystów uważa, że Norwegia powinna dostarczyć Ukrainie systemy obrony powietrznej NASAMS i rakiety przeciwokrętowe NSM. Wcześniej m.in. o takie rodzaje broni prosił Norwegów prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, że Zełenski wezwał Norwegię do pomocy Ukrainie w zakresie broni przeciwokrętowej i obrony przeciwlotniczej. Chodziło mu o rakiety Harpoon i systemy NASAMS. Dodał, że Ukraińcy potrzebują też broni do niszczenia pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich.

AP / direkte.vg.no / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply