W sieci ukazało się nagranie, które ma przedstawiać zniszczenie armatohaubicy Krab przy pomocy rosyjskich systemów amunicji krążącej Lancet.

Na początku tygodnia w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie mające przedstawiać zniszczenie samobieżnej armatohaubicy przy pomocy rosyjskich systemów amunicji krążącej Lancet. Miał to być polski Krab w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Krab został zniszczony dwoma trafieniami amunicji krążącej Lancet. Pierwsze trafienie nie wyrządziło poważniejszych szkód, jednak drugie doprowadziło do podpalenia amunicji i wielkiej eksplozji. Na nagraniu widać, że część załogi zdołała uciec przed wybuchem.

Na początku roku w mediach społecznościowych również pojawiły się materiały pokazujące kolejną armatohaubicę Krab, która została uszkodzona na Ukrainie.

Nagranie zamieścił na Twitterze Mariusz Cielma, publikujący na łamach Nowej Techniki Wojskowej i Dziennika Zbrojnego. “Wojna to wojna, a Krab nie jest gwiazdą śmierci, zresztą nawet i ją załatwili” – napisał.

Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się materiały potwierdzające wysoką skuteczność rosyjskiej amunicji krążącej systemy Lancet, głównie w wersji ciężkiej Lancet-3 (Łanciet-3). Zdaniem części ekspertów, jest to raczej duży przeciwpancerny pocisk kierowany o przedłużonym zasięgu i czasie lotu, względnie duży dron-kamikadze, a nie rodzaj amunicji krążącej w ścisłym znaczeniu tego określenia. Jednocześnie, nagrania pokazują, że przy pomocy systemu Lancet miał zostać uszkodzony m.in. ukraiński kuter artyleryjski typu Hiurza-M oraz amerykańska haubica samobieżna M109 SPH. W sieci pojawiło się także nagranie przedstawiające uszkodzenie ukraińskiego radaru.

System Lancet jest zdolny do utrzymywania się w powietrzu przez dłuższy czas (do około 40 minut, według części źródeł dłużej – w zależności od wersji) w wyznaczonym obszarze, w rejonie wskazanego celu, pozostając w trybie poszukiwania. Gdy tylko cel zostanie wykryty, dron przeprowadza atak w sposób zbliżony do naprowadzanej rakiety powietrze-ziemia. Podczas ataku sam ulega zniszczeniu. Jeśli nie odszuka celu, dokonuje samozniszczenia. Masa startowa drona, przypominającego kształtem rakietowy pocisk kierowany, wynosi 12 kg, z czego 3 kg to głowica bojowa (w niektórych wersjach 5 kg). Może osiągać prędkość 110 km/godzinę, zasięg to 40-70 km, przy czym pojawiają się też informacje o zasięgu rzędu 200 km. Dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego, porusza się bardzo cicho. W momencie ataku lub pościgu może przyspieszyć do 300 km/godz.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply