W piątek doszło do nagłego spotkania między Agencją Uzbrojenia i Hutą Stalowa Wola. Były rzecznik Agencji Uzbrojenia zapowiedział ” bardzo dobre wieści dla Krabów”.

W piątek doszło do nagłego spotkania między Agencją Uzbrojenia i HSW.

„Moją intencją nie było w jakikolwiek sposób podważenie bardzo dobrych relacji między HSW S.A. a Agencją Uzbrojenia. Wręcz przeciwnie, dzięki efektywnemu podejściu i dobrej współpracy z Agencją Uzbrojenia, jako HSW S.A. uzyskaliśmy wieloletnie zamówienia na wiele grup asortymentowych wyrobów przez nas oferowanych, co w dużej mierze przekłada się na dynamiczny rozwój naszego zakładu, stabilność zatrudnienia i nieustanny wzrost kompetencji. Jednocześnie wyjaśniam stanowisko przedstawione przez HSW S.A. na platformie LinkedIn odnosiło się do materiału prasowego red. Macieja Miłosza pt. Kolejne armatohaubice z Korei. Niejasności w sprawie amunicji opublikowanego na łamach Dziennik Gazeta Prawna w dniu 30 listopada 2023 r. Oświadczam, że relacje pomiędzy HSW S.A. a Agencją Uzbrojenia, zbudowane w ramach wieloletniej zbudowane w ramach wieloletniej kooperacji nie tylko pozostają serdeczne i partnerskie, ale również z pewnością przełożą się na wymierne, wspólne korzyści dla obu stron!” – cytuje agencja powołując się na Prezesa Zarządu Huty Stalowa Wola S.A Jana Szwedę.

“Chciałbym jednoznacznie uciąć jakiekolwiek spekulacje, pojawiające się w przestrzeni medialnej i dotyczące relacji oraz współpracy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a HSW S.A. W ocenie Agencji Uzbrojenia Huta Stalowa Wola S.A. jest nie tylko wiodącym podmiotem polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale również wiarygodnym partnerem, który udowodnił swoje kompetencje efektywnie i terminowo wywiązując się z przyjętych zobowiązań. Zaufaliśmy HSW S.A. i nigdy nie zawiedliśmy się na świetnych jakościowo wyrobach dostarczanych przez tego wykonawcę do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie deklaruję, że kolejne wspólne wyzwania są przed nami, o czym z przyjemnością wkrótce poinformuję” – poinformował gen. bryg. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Były rzecznik Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek poinformował, że wkrótce zostaną przedstawione bardzo dobre wieści dla Krabów: “w momencie zbliżającej się umowy na kolejne haubice samobieżne K9 należy wziąć głęboki oddech i nie ulegać emocjom wzbudzanym przez siewców defetyzmu i cierpliwie czekać na nadchodzące bardzo dobre wieści w sprawie haubic Krab”.

Warto zaznaczyć, że Maciej Miłosz, autor tekstu do którego odnosi się Jan Szweda uważa, że informacje o zwiększonych mocach przerobowych HSW są zaskakujące. “Pod koniec kwietnia Mariusz Błaszczak pisał tak: “MON wykorzystuje maksymalne moce produkcyjne HSW”, które miały być zapełnione do 2027. Podobnie mówiła Polska Grupa Zbrojeniowa. Teraz prezes HSW twierdzi, że moce produkcyjne są znacznie większe i zaskakuje AU. Zagadka się wyjaśni za nowego za(rządu)”.

Media branżowe podają, że Agencja Uzbrojenia jest w sporze z Hutą Stalowa Wola, problemem mają być zamówienia koreańskich haubic K9PL. Wojsko chce przyspieszyć zamówienia haubic z Korei, natomiast HSW deklaruje, że moce produkcyjne firmy są wystarczające, aby zwiększyć produkcję.

Były rzecznik Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek poinformował, że wkrótce zostaną przedstawione bardzo dobre wieści dla Krabów.

Przypomnijmy, że Szwedo dementował informacje o niewystarczających mocach produkcyjnych Huty Stalowa Wola S.A., według niego w ostatnim czasie zainwestowano bardzo duże środki na rozwój potencjału produkcyjnego.

Sprawę skomentował publicysta wojskowi Jarosław Wolski: “Nieoficjalnie można usłyszeć że do 2027 Huta mogłaby wyprodukować ponad to co planowo ma wykonać aż 130-150 dodatkowych AHS Krab. Stoi to w mocnej kontrze do optyki wojska która jest taka jak przedstawiłem w poniedziałek/wtorek. Paradoksalnie zamówienia na kolejne Kraby – niezależnie od zakupów z Korei – i tak powinny być niezwłocznie złożone ponieważ potrzeby SZ nawet w obrębie 4 dywizji i minimum 4-5 Brygad Artylerii są i tak na tyle duże że zaabsorbowałyby owe dodatkowe 5 DMO Krab. Ciekawe czy nowy MON i AU w 2024 powiedzą „sprawdzam” i zamówią dodatkowe Kraby w Hucie”. Wcześniej Wolski przekonywał, że linia produkcyjna Krabów jest obłożona aż do 2027 roku.

Kresy.pl/Dziennik Gazeta Prawna/Defnce24/Agencja Uzbrojenia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply