Agencja Uzbrojenia wysłała do PZL Świdnik zaproszenie do negocjacji w sprawie pozyskania 22 nowych śmigłowców AW101.

W czwartek Agencja Uzbrojenia poinformowała, że wysłała tego dnia do PZL Świdnik zaproszenie do negocjacji w sprawie pozyskania 22 nowych wielozadaniowych śmigłowców AW101. Jak dodano, uzupełnią one już zakupione 32 śmigłowce AW149.

Wcześniej podawano, że śmigłowce AW101 są pozyskiwane dla Marynarki Wojennej RP.

O sprawie poinformował tez minister obrony Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że to „dobra wiadomość dla Wojsk Aeromobilnych”. Dodał, że śmigłowce AW101 mają zastąpić konstrukcje poradzieckie.

Śmigłowiec AW101 to wielozadaniowa, trzysilnikowa maszyna opracowane w kooperacji brytyjsko-włoskiej. Produkowana jest w zakładach w angielskim Yeovil i włoskim Vergiate. Masa własna śmigłowca to ok. 11 ton, a udźwig – ok. 5 ton.

Dodajmy, że w poniedziałek szef MON informował, że „rozpoczęły się dostawy śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych AW101”, a „pierwszy egzemplarz jest już w drodze do Polski”.

Jak podaje PolskieRadio24, jesienią br. do służby mają wejść cztery cztery śmigłowce AW101 przeznaczone dla Marynarki Wojennej. Umowę na ich dostawę minister obrony podpisał w 2019 roku. Śmigłowce te są przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych, można je również dostosować do misji poszukiwawczych i ratowniczych. Umowa przewiduje, że zakłady PZL-Świdnik (należące do Leonardo Helicopters) dostarczą też pakiet logistyczny i szkoleniowy.

Jak pisaliśmy, w maju br. podczas Defence24 Day inspektor Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym RSZ gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak poinformował, że 22 śmigłowce AW101 mają zostać kupione dla 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2022 roki minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Wojska Polskiego, w ramach programu pozyskania wielozadaniowych śmigłowców wsparcia „Perkoz”. Ich producentem są zakłady PZL Świdnik, należące do firmy Leonardo Helicopters. Tym samym, nowe śmigłowce powstaną w Polsce. Minister Błaszczak zapowiedział, że pierwsze śmigłowce AW149 trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. Polska ma pozyskać zamówione maszyny w latach2023 – 2029. Trafią one do Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Czytaj także: Silniki CT7 dla „Perkozów”. Jeden typ silnika dla polskich śmigłowców?

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply