140 brytyjskich inżynierów wojskowych pomoże na granicy z Białorusią

Wielka Brytania wysyła do Polski 140 inżynierów wojskowych, aby pomóc z nielegalną imigracją stymulowaną przez Białoruś – poinformował w czwartek portal Politico.

Jak poinformował w czwartek portal Politico, Wielka Brytania wysyła do Polski 140 inżynierów wojskowych, aby pomóc z nielegalną imigracją stymulowaną przez Białoruś.

Przewiduje się, że wojska pozostaną w Polsce od końca grudnia do kwietnia i zapewnią wsparcie inżynieryjne wzdłuż granicy, w tym naprawę dróg, pomoc w planowaniu i wzmacnianiu ogrodzenia granicznego, poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Wielka Brytania prawdopodobnie wyśle ​​też wojska na Litwę.

„Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie jest niezachwiane i zawsze będziemy oferować wsparcie naszym sojusznikom” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. „To wsparcie niezwiązane z walką wesprze polskie wysiłki na rzecz ochrony ich granic i przekaże niezbędną wiedzę inżynieryjną”.

W piątek 3 grudnia, Minister Obrony Narodowej poinformował na Twitterze, że żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii są już w Polsce. Ich zadaniem jest wsparcie Wojska Polskiego w utrzymaniu tymczasowego ogrodzenia, niszczonego przez służby białoruskie oraz w budowie i utrzymaniu dróg dojazdowych.

W czwartek 2 grudnia Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, zgodę na pobyt wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP przez stronę wysyłającą w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju – wydaje Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, uwzględniającym wniosek Ministra Obrony Narodowej, w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej w strefie nadgranicznej z Republiką Białorusi, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywać będą, w terminie od dnia 2 grudnia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r., następujące komponenty wojsk obcych:

1. Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o liczebności do 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów.

2. Republiki Estońskiej, o liczebności do 150 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 60 pojazdów.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz