Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w piątek, że żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii przybyli już do Polski.

Żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii są już w Polsce – poinformował w piątek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Ich zadaniem będzie wsparcie Wojska Polskiego w utrzymaniu tymczasowego ogrodzenia, niszczonego przez służby białoruskie oraz w budowie i utrzymaniu dróg dojazdowych.

Jak poinformował MON na Twitterze: Pododdziały wojsk Estonii, które wczoraj przybyły do Polski już wkrótce rozpoczną służbę na polsko-białoruskiej granicy.

Zobacz też: Prezydenci Litwy i Polski wyrazili pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO

W czwartek Prezydent RP wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, zgodę na pobyt wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – w ramach wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych RP przez stronę wysyłającą w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju – wydaje Prezydent RP, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, skierowany po uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, uwzględniającym wniosek Ministra Obrony Narodowej, w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej w strefie nadgranicznej z Republiką Białorusi, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywać będą, w terminie od dnia 2 grudnia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2022 r., następujące komponenty wojsk obcych:

1. Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o liczebności do 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów.

2. Republiki Estońskiej, o liczebności do 150 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 60 pojazdów.

Zobacz też: Prezydent Duda o Polsce: „To jest Polin” [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz