Prezydent Andrzej Duda odbył w czwartek trójstronną rozmowę w formacie Trójkąta Lubelskiego z Prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Litwy Gitanasem Nausėdą. Ze względu na panująca pandemię, rozmowa miała charakter wirtualny.

Rozmowy koncentrowały się na 30-leciu uznania niepodległości Ukrainy, kwestiach bezpieczeństwa, współpracy regionalnej, przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego, a także aspiracjach euroatlantyckich Ukrainy.

W trakcie spotkania przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, a także mówili o sposobach przeciwdziałania im.

Zobacz też: Sekretarz generalny NATO przypomniał, że nie ma zobowiązań sojuszniczych wobec Ukrainy

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po spotkaniu Prezydenci przyjęli wspólnie oświadczenie, w którym między innymi potwierdzili swoje wyraźne zaangażowanie w dalsze rozszerzanie współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka i inne, w tym w formacie Trójkąta Lubelskiego. Republika Litewska i Rzeczpospolita Polska potwierdzają pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO, wyrazili wzajemne poparcie i solidarność w obliczu kryzysu migracyjnego, sztucznie stworzonego i zaaranżowanego przez Mińsk na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej, oraz wyrazili wolę połączenia wysiłków na rzecz jego przeciwdziałania.

Zauważyli również, że ten hybrydowy atak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy; wyrazili szczególne zaniepokojenie postępującym pogorszeniem bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz ewoluującymi zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. tym zagrożeniom, aby przeciwdziałać im w bardziej skuteczny i skoordynowany sposób; powtórzyli swoje silne zaangażowanie w dalsze wzmacnianie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego iw związku z tym wyrazili głębokie zaniepokojenie projektem Nord Stream 2, który stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa dla regionu europejskiego.

Zobacz też: Blinken wezwał Ukraińców do zachowania zimnej krwi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wyrazili gotowość wspólnego działania przeciwko monopolizacji europejskiego rynku gazu przez Rosję, która wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne; potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, obejmującą jej wody terytorialne; wezwał społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z trwającą agresją na Ukrainę i ponownie wezwał Kreml do złagodzenia sytuacji poprzez wycofanie swoich wojsk z granic Ukrainy i terytoriów czasowo okupowanych.

Zobacz też: Kreml traktuje słowa Zełenskiego jako groźbę pod adresem Rosji

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz