Prezydent Andrzej Duda odbył w czwartek trójstronną rozmowę w formacie Trójkąta Lubelskiego z Prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Litwy Gitanasem Nausėdą. Ze względu na panująca pandemię, rozmowa miała charakter wirtualny.

Rozmowy koncentrowały się na 30-leciu uznania niepodległości Ukrainy, kwestiach bezpieczeństwa, współpracy regionalnej, przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego, a także aspiracjach euroatlantyckich Ukrainy.

W trakcie spotkania przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, a także mówili o sposobach przeciwdziałania im.

Zobacz też: Sekretarz generalny NATO przypomniał, że nie ma zobowiązań sojuszniczych wobec Ukrainy

Po spotkaniu Prezydenci przyjęli wspólnie oświadczenie, w którym między innymi potwierdzili swoje wyraźne zaangażowanie w dalsze rozszerzanie współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka i inne, w tym w formacie Trójkąta Lubelskiego. Republika Litewska i Rzeczpospolita Polska potwierdzają pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO, wyrazili wzajemne poparcie i solidarność w obliczu kryzysu migracyjnego, sztucznie stworzonego i zaaranżowanego przez Mińsk na granicy litewsko-białoruskiej i polsko-białoruskiej, oraz wyrazili wolę połączenia wysiłków na rzecz jego przeciwdziałania.

Zauważyli również, że ten hybrydowy atak stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy; wyrazili szczególne zaniepokojenie postępującym pogorszeniem bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz ewoluującymi zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. tym zagrożeniom, aby przeciwdziałać im w bardziej skuteczny i skoordynowany sposób; powtórzyli swoje silne zaangażowanie w dalsze wzmacnianie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego iw związku z tym wyrazili głębokie zaniepokojenie projektem Nord Stream 2, który stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa dla regionu europejskiego.

Zobacz też: Blinken wezwał Ukraińców do zachowania zimnej krwi

Wyrazili gotowość wspólnego działania przeciwko monopolizacji europejskiego rynku gazu przez Rosję, która wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne; potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, obejmującą jej wody terytorialne; wezwał społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w związku z trwającą agresją na Ukrainę i ponownie wezwał Kreml do złagodzenia sytuacji poprzez wycofanie swoich wojsk z granic Ukrainy i terytoriów czasowo okupowanych.

Zobacz też: Kreml traktuje słowa Zełenskiego jako groźbę pod adresem Rosji

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply