Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow uważa, że Ukraina powinna stworzyć własną strategiczną broń odstraszającą, bez oglądania się na swoich partnerów. Miałaby ona być zdolna do silnego uderzenia na Rosję z dużej odległości.

Ołeksandr Turczynow, sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy twierdzi, że w obliczu obecnych zagrożeń Ukraina musi stworzyć własną „strategiczną broń odstraszającą”. Jego zdaniem, jest to konieczne ze względu na to, że Ukraina nie jest członkiem NATO i w bliskiej perspektywie nim nie zostanie, a wciąż grozi jej wielka rosyjska agresja.

– Zanim Ukraina stanie się członkiem NATO, a nie jest to bliska perspektywa, jesteśmy zmuszeni polegać wyłącznie na sobie. Co może powstrzymać agresywny kraj nuklearny przed inwazją na wielką skalę? Tylko nowoczesna, potężna broń odstraszająca – powiedział Turczynow w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że Ukraina powinna dążyć do zdobycia takiej broni, zdolnej do potężnego uderzenia na odległość, bez oglądania się na partnerów:

– Czy to się naszym partnerom podoba, czy nie, musimy pracować nad taką bronią strategiczną, która może efektywnie uderzyć w przeciwnika z każdej odległości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Turczynow: wojna na Ukrainie zakończy się po zdobyciu Moskwy [+VIDEO]

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy uważa, że nie ma już czegoś takiego jak pacyfizm, z którym mieliśmy do czynienia w końcu ubiegłego wieku. – I zapewne już nie będzie – dodał. Skrytykował też Memorandum Budapesztańskie, podpisane w grudniu 1994 roku przez Wielką Brytanię, USA i Rosję , które m.in zobowiązało Ukrainę do przekazania Rosji strategicznej broni nuklearnej i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej w zamian za uznanie jej granic i ich nienaruszalność oraz bezpieczeństwo.

– Memorandum Budapesztańskie, które przyniosło nam gwarancje rozbrojenia nuklearnego w zamian za bezpieczeństwo, nie jest warte papieru, na którym je spisano – podkreślił.

Turczynow zaznaczył również, że nikt nie „ani moralnego ani legalnego prawa”, by odwieść Ukrainę od wdrożenia takiej inicjatywy.

W rozmowie z Interfax Ukraina Turczynow powiedział też, że zbudowany przez Rosję Most Kerczeński, łączący Krym z lądową częścią Rosji, stanowi „poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa Ukrainy”. Jego zdaniem, umożliwia on szybki przerzut na półwysep znacznych rosyjskich sił lądowych.

Czytaj także: Turczynow: Rosja była gotowa do użycia broni atomowej na Krymie

Interfax.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz