Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że jeśli zostanie wybrana na drugą kadencję, utworzy stanowisko unijnego komisarza ds. obrony.

Przewodnicząca KE wypowiadała się w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. “Jeśli będę następną przewodniczącą Komisji, powołałabym komisarza ds. obrony” – zapowiedziała. “Według mnie byłoby to właściwe” – dodała podczas dyskusji panelowej.

Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, pozostaje otwartą kwestią, z którego kraju Unii Europejskiej pochodziłby taki komisarz. UE składa się z 27 członków, a każdy z krajów członkowskich Unii wysyła swojego przedstawiciela.

Przeczytaj: RMF: Unia Europejska chce “ekologicznej” armii. Powstał raport

W grudniu ministrowie państw UE przekazali propozycje Parlamentu Europejskiego dot. zmiany traktatów do Rady Europejskiej. Liczący 110 stron dokument zawiera propozycje 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przekazanie kolejnych kompetencji organom UE.

Instytut Ordo Iuris zwrócił uwagę w opublikowanym we wtorek raporcie, że zmiany dotyczyłyby m.in. kwestii polityki obronnej. “Unia Europejska przejmie dowodzenie nad siłami zbrojnymi RP, przejmie także kontrolę nad zawieranymi przez Polskę kontraktami zbrojeniowymi” – podkreślono w raporcie.

Jak zauważa Instytut, “przeniesienie kompetencji dotyczących obronności i bezpieczeństwa na grunt wspólnej polityki unijnej w praktyce oznaczać będzie pozbawienie państw narodowych ich własnych zdolności obronnych i całkowitą zależność od decyzji podejmowanych w Brukseli”. Dodatkowo w dokumencie zasygnalizowano chęć “uniezależnienia się od NATO”.

Proponowane zmiany zakładają także “centralizację procesu dowodzenia”. “Będzie oznaczać stopniowe odchodzenie od armii narodowych, które zastąpi jedna armia unijna” – wskazuje Ordo Iuris.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply