Prezydent Duda o Polsce: „To jest Polin” [+VIDEO]

Prezydent Andrzej Duda wziął w środę udział w uroczystości zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka.

Uroczystość odbywała się w samym Pałacu Prezydenckim. „To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich – ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo – w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku” – powiedział Duda, którego zacytował portal Dzieje.pl.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prezydent dziękował swoim gościom – „Dziękuję za to, że po raz kolejny radość, modlitwa i błogosławieństwo święta świateł, chanukowe przepływa i płynie także z Pałacu Prezydenckiego”. Duda dziękował za „osobiste, niezwykłe przeżycie”, które stało się jego udziałem „w piętnastą rocznicę pierwszej Chanuki w Pałacu Prezydenckim w historii Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy na zaproszenie pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego tutaj przybyła społeczność żydowska po to, aby wraz z prezydentem RP, jego małżonką i współpracownikami tą radość chanukową dzielić”.

Duda mówił o historycznych okolicznościach narodzin żydowskiego święta ze 164 r. p.n.e. „Tamto wydarzenie i chanukowe święto – jako święto radości – ma w gruncie rzeczy w moim osobistym przekonaniu bardzo głęboki duchowy wymiar i bardzo głęboki symboliczny wymiar również” – ocenił prezydent.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Głowa państwa chwaliła historyczne przywileje jakie ludność żydowska nabyła w Polsce – „Jest też jakimś specyficznym zbiegiem historii to, że ten pierwszy przywilej, który został nadany społeczności żydowskiej tutaj, wtedy jeszcze w Polsce, która była królestwem […] w 1264 r. przez Bolesława Pobożnego – to było dokładnie tysiąc trzysta lat po tamtym 164 r. p.n.e., po tamtych wielkich, ważnych wydarzeniach w Jerozolimie, które w jakiś sposób ukształtowały historię i w jakiś sposób ukształtowały dalsze losy narodu wybranego”. Jak podsumował – „Rola społeczności żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat była dla Polski bardzo ważna”.

Czytaj także: Winnicki: Nie będę palił świec chanukowych

dzieje.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz