Szef rosyjskiego wywiadu docenił cesarstwo zbudowane przez Piotra I i rządzone przez jego następców.

Siergiej Naryszkin jest zarówno dyrektorem Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) jak i przewodniczącym Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego. W środę był obecny w Muzeum Historycznym na uroczystości otwarcia nowej wystawy „Cesarstwo Rosyjskie”.

Naryszkin chwalił Piotra I jako reformatora państwa, który fundując Cesarstwo zbudował państwo z efektywnym systemem władzy, któremu udawało się panować nad znacznym terytorium zamieszkanym przez różne narody i grupy etniczne. „Niestety, z wielu fundamentalnych przyczyn historycznych imperium przetrwało dwa stulecia, po czym samo przeszło do historii, ustępując miejsca innym formom ojczystej państwowości. Ale oczywiście trzeba powiedzieć, że te dwa wieki imperialnej historii Rosji zajmują szczególne miejsce i mają ogromne znaczenie z punktu widzenia dalszego umocnienia się państwa rosyjskiego i kształtowania świadomości narodowej”- słowa szefa wywiadu zacytowała agencja informacyjna TASS.

Jak ocenił Naryszkin – „Okres cesarski Rosji ma ogromne znaczenie w całej tysiącletniej historii”. Za pomnik tej historii uznał samą instytucję Muzeum Historycznego, które w przyszłym roku będzie obchodzić 150 rocznicę utworzenia.

„Otwierana dzisiaj wystawa poświęcona trzechsetleciu ogłoszenia Rosji cesarstwem, prezentująca kilkaset niesamowitych eksponatów, jest moim zdaniem wspaniałym prezentem dla wszystkich, którzy kochają naszą wielką historię” – powiedział dyrektor SWR.

 

Jak podała TASS w ramach wystawy zaprezentowano około 400 przedmiotów, z których niektóre zostały udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy.

Czytaj także: Szef rosyjskiego wywiadu skrytykował polską politykę zagraniczną: „Jest historycznie zapóźniona”

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz