Prezydent Karol Nawrocki rozpoczął obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski od złożenia wieńców pod pomnikami polityków, którzy odegrali ważną rolę w odbudowie państwa w 1918 roku.

Prezydent, wraz z małżonką, rozpoczął dzień od złożenia wieńca pod pomnikiem historycznego przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa. Potem pojawił się pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, budziciela polskiej świadomości narodowej na Górnym Śląsku, politycznego przywódcy powstań w regionie w latach 1919-1921, historycznego przywódcy ruchu chrześcijańsko-demokratycznego, podał portal Onet.

Prezydent złożył też wieńce przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty, który stał się promotorem sprawy niepodległości Polski w Stanach Zjednoczonych, Ignacego Daszyńskiego, który powołał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie poprzedzający jeszcze międzynarodowe uznanie państwa polskiego.

Prezydent udał się również na Plac na Rozdrożu pod pomnik Romana Dmowskiego, który jako szef Komitetu Narodowego Polski stał się w czasie pierwszej wojny światowej faktycznym dyplomatycznym reprezentantem narodu przy państwach Ententy i zorganizował polskie siły zbrojne przy boku Francji. Prezydent pojawił się w końcu także pod monumentem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego, twórcy Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionów Polskich i w pierwszych latach odrodzonej państwowości naczelnika II Rzeczypospolitej.

 

Prezydent wziął już także udział w Mszy Świętej celebriowanej w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji Polski. W południe weźmie udział w w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Ma też uczestniczyć w Marszu Niepodległości organizowanym przez środowiska narodowe, który rozpocznie się o godzinie 16 na rondzie Romana Dmowskiego.

onet.pl/kresy.pl

 

Tagi: , , , , , , ,
forma płatności