„Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego”  – oświadczył we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Odniósł się w ten sposób do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego. Działamy szybko i skutecznie – napisał wiceszef MSA na Titterze. Odpowiedział w ten sposób na wpis posła Ruchu Narodowego i Konfederacji Roberta Winnickiego, który napisał: „Jeśli Straż Graniczna nie radzi sobie z odpieraniem fal imigrantów ze strony Białorusi, trzeba ją jak najszybciej wspomóc oddziałami Wojska Polskiego. Zważywszy na sytuację na Bl. Wschodzie, w Etiopii i Afganistanie trzeba szybko uszczelniać granice!”.

W ostatnich dwóch miesiącach na Litwie lawinowo wzrosła liczba migrantów przekraczających nielegalnie granicę od strony Białorusi. Od początku roku zatrzymano na białorusko-litewskiej granicy już łącznie 4 124 nielegalnych migrantów – to ponad 50 razy więcej niż w ciągu całego 2020 roku (tylko w lipcu zatrzymano ponad 2,6 tys. osób) – informuje Reuters. To głównie obywatele Iraku. Przybywają oni na Białoruś legalnie, a następnie przekraczają już nielegalnie granicę z Litwą, by dostać się do Unii Europejskiej. Litewscy politycy oskarżają Białoruś, że dzieje się to przy biernej postawie jej służb bezpieczeństwa lub wręcz przy ich pomocy. Na polsko-białoruskiej granicy obserwowane jest podobne zjawisko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Centrum Informacyjne Rządu przekazało we wtorek, że tylko w sierpniu br. na polsko-białoruskiej granicy 1 935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. „Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1 175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach” – przekazało CIR.

Na kanale tvPodkarpacie.pl opublikowano w poniedziałek nagranie, które pokazuje jak polska Straż Graniczna blokuje nielegalnych imigrantów, którzy usiłują przekroczyć polsko-białoruską granicę. W tle zostali ukazani białoruscy pogranicznicy, którzy nakłaniają ich do przedostania się na terytorium RP.

Przypomnijmy, że litewskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na początku sierpnia nagranie mające pokazywać, jak białoruscy pogranicznicy eskortują nielegalnych imigrantów do granicy z Litwą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Bruksela wezwała przedstawiciela Białorusi ws. napływu migrantów na Litwę

We wtorek po południu litewska straż graniczna poinformowała, że 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku. Opuścili terytorium Litwy po kilku minutach.

gov.pl / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz