“Nie może być tak, że inne państwa będą dyktować Polakom, w jaki sposób mają ustanawiać swoje prawo. Jakkolwiek krytyczni jesteśmy w ogromnej liczbie spraw względem tego rządu, nigdy nie pozwolimy na to, by nasze polskie państwo poddawało się naciskom zewnętrznym, by dyktowano mu z zagranicy, jakie ma przyjmować nowelizacje prawa, jakie ma mieć stosunki własnościowe” – oświadczył podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja, Ruch Narodowy). “W szczególności nigdy nie zgodzimy się na to, żeby dyktowano nam z zagranicy prawo, które miałoby faworyzować grupę ludzi ze względu na ich pochodzenie. Byłoby to prawo po prostu rasistowskie” – dodał.

Przedstawiciele Konfederacji odnieśli się we wtorek do kwestii nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. “Szantaż pamięcią o Holokauście jest idiotyczny, bo nowelizacja KPA nie ma nic wspólnego z pamięcią o Holokauście. (…) Uważamy, że na te obelgi i pomówienia polityków izraelskich należy odpowiedzieć ze święta obojętnością i stoickim spokojem. Jeżeli Izrael nie chce mieć dobrych stosunków z państwem polskim, to po prostu ich nie będzie miał. To jest strata Izraela, a nie państwa polskiego – podkreślił poseł Konfederacji i Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Bosak stwierdził, że w tej sytuacji z sejmowej zamrażarki należy wyciągnąć ustawę Stop 447, która – według Konfederacji – w najskuteczniejszy sposób obroni Polskę przed spłatą roszczeń środowisk żydowskich.

“Żądamy, żeby rząd polski zachowywał normalne obyczaje międzynarodowe, a w ich myśl państwa wypowiadają się w sprawie swoich obywateli. Państwo Izrael nie ma żadnego prawa do występowania w imieniu Żydów, którzy nie są obywatelami państwa Izrael” – podkreśli z kolei poseł Janusz Korwin-Mikke. “Byłoby dziwne, gdyby umarł zamożny Polak w Ameryce, obywatel amerykański, a państwo polskie domagało by się, żeby jego mienie przekazać innemu Polakowi w Ameryce, bo to też jest Polak. Jest to wprowadzenie pierwiastka nacjonalistycznego do Kodeksu cywilnego” – dodał.

W niedzielę Jair Lapid, szef izraelskiego MSZ w ostrych słowach zaatakował Polskę. „Dawno minęły i już nie wrócą czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez reakcji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef dyplomacji Izraela Jair Lapid polecił w sobotę charge d’affaires czyli szefowi ambasady tego państwa w Warszawie, by wrócił do kraju na czas nieokreślony. Zasugerował także polskiemu ambasadorowi w Izraelu, aby przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania. Działania te ogłosił jako reakcję na nowelizację polskiego Kodeksu Postępowania Administracyjnego. W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę. Nowelizacja wprowadza okres 30 lat, po którym nie będzie można wszczynać postępowania w sprawie nieważności decyzji administracyjnej podjętej w sprzeczności z innymi przepisami prawa. Oznacza to także niemożność wszczynania postępowania w sprawie decyzji dotyczących nacjonalizacji mienia. Często roszczenia w stosunku do mienia w Polsce wysuwały organizacje żydowskie lub osoby pochodzenia żydowskiego.

„Polska dzisiaj zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę” – powiedział Lapid. Według MSZ Izraela, przyjęta przez Sejm nowelizacja uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego czy ubiegania się o rekompensaty ze strony ocalałych z Holokaustu, ich spadkobierców i członków społeczności żydowskiej. Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid twierdzi, że „Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zostało zrobione podczas Holokaustu” i że „żadne prawo nie zmieni historii”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podobne stanowisko w tej sprawie zajmują Stany Zjednoczone. Szef przedstawicielstwa dyplomatycznego USA w Warszawie, charge d’affiares Bix Aliu, w czerwcu list do marszałek Sejmu, w którym zażądał uwzględnienia roszczeń środowisk żydowskich w polskim prawie. Po tym, jak media ujawniły sprawę listu, amerykańscy dyplomaci podjęli próby interwencji innymi kanałami.

W drugiej połowie lipca br. grupa senatorów z obu amerykańskich partii opublikowała list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaapelowali, by doprowadził on do wycofania noweli kodeksu postępowania administracyjnego lub ją zawetował. Ich zdaniem nowelizacja doprowadzi do utrudnienia reprywatyzacji mienia. Po uchwaleniu nowelizacji KPA władze USA mają rozważać sankcje wobec Polski.

„Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka”  – napisał w niedzielę na swoim profilu Facebook premier Mateusz Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych”.

„Mój wielki sprzeciw budzi też atak na ambasadora RP, Marka Magierowskiego, który od trzech lat wykonuje na miejscu ogromną pracę na rzecz budowy dobrych stosunków między naszymi narodami. Konsekwencją ostatnich agresywnych działań rządu Izraela jest wzrost nienawiści do Polski i Polaków w tym kraju. Między innymi z tych powodów podjąłem decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski dzieci naszego ambasadora. Polska nigdy nie zostawia swoich dyplomatów w potrzebie” – dodał premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelski dziennikarz Eldad Beck napisał we wtorek na Twitterze, że administracja USA skrytykowała ostatnie wypowiedzi szefa resortu spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida. Beck dodał, że Waszyngton odmówił podpisania z Izraelem wspólnego oświadczenia, które potępiałoby Polskę za nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Powołał się na źródła w amerykańskiej dyplomacji.

Także we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zadeklarował, że polska dyplomacja jest gotowa, by powrócić do normalnego dialogu z Izraelem, jeżeli ten kraj wycofa się z agresywnej polityki wobec Polski.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply