Portal RMF24.pl opublikował w piątek nieoficjalną informację mówiącą, że w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Według nieoficjalnych informacji podanych w piątek przez portal RMF24.pl w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Mogą to być np. niezaproszenie na Światowy Szczyt Demokracji organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena, planowana blokada zakupu czołgów Abrams przez polską stronę, a nawet nałożenie osobistych sankcji na najwyższych polscy urzędnicy państwowych: premiera, prezydenta czy prezesa partii rządzącej. Wcześniej Wirtualna Polska nieoficjalnie informowała o możliwości przemieszczenia części wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce do innego kraju na wschodniej flance NATO, np. do Rumunii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przyjęta w środę zmiana, którą obecnie skierowana jest Senatu, przewiduje, że instytucja z siedzibą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Liechtenstein) może uzyskać koncesję radiowo-telewizyjną, o ile nie jest podległa spółce zagranicznej spoza EOG. Amerykanie uważają jednak, że jesto ona skierowana wprost w TVN, którego udziałowcem jest amerykańska grupa Discovery.

Zmiana wywołała krytyczne reakcje przedstawicieli administracji amerykańskiej. Rząd USA ocenił, że interesy amerykańskich inwestorów w Polsce będą zagrożone. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził w czwartek „głębokie zakłopotanie” z powodu zmiany, która może wpłynąć na TVN, „najczęściej oglądany niezależny kanał informacyjny i jedną z największych inwestycji amerykańskich w kraju”. Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o skorzystanie z weta.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Na pogłoski o sankcjach zareagowała poseł Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Lichocka: „Uprzejmie proszę o uruchomienie samodzielnego myślenia. Wrzutki na temat rzekomych sankcji USA, wycofania wojsk należy traktować jako elementy wojny hybrydowej mającej na celu podważanie trwałości NATO i jego skuteczności. Te wrzutki nie mają nic wspólnego z prawdą”.

Swój komentarz wyraził również były Minister Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie. Trzeba przetrzymać ten napad histerii i gróźb”.

Na antenie Polsat News mówił: „To kolejny element szantażu i nacisku na władze polskie (…). To są spekulacje”

Kresy.pl/RMF24/Polsat News

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz