Prezes i dyrektor generalny Discovery Inc. powiedział w piątek, że amerykańska firma będzie walczyć o utrzymanie kontroli nad siecią telewizyjną TVN – podała agencja The Associated Press.

Jak podała agencja The Associated Press, prezes i dyrektor generalny Discovery Inc. powiedział w piątek, że amerykańska firma będzie walczyć o utrzymanie kontroli nad siecią telewizyjną TVN.

Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział w piątek The Associated Press, że TVN jest obecnie wyceniany na około 3 miliardy dolarów i że firma ma wobec swoich akcjonariuszy obowiązek powierniczy obrony swoich interesów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nie mamy zamiaru sprzedawać ani odchodzić” – powiedział w wywiadzie Perrette. Wezwał Stany Zjednoczone, UE i narody europejskie do interwencji, mówiąc, że niezależność mediów i przetrwanie demokracji znajdują się w „punkcie krytycznym” w strategicznym regionie Europy Środkowej. „Widzimy ogromne wsparcie ze strony rządu USA i ogromne wsparcie ze strony UE” – powiedział. „Problem w tym, obawiam się, że ten rząd jest tak ideologicznie zdeterminowany”.

„Do tej pory całe wielkie wsparcie i słowa najwyraźniej nie były wystarczające, aby temu zapobiec” – powiedział. Perrette powiedział, że Discovery ma również alternatywne plany uratowania swojej inwestycji w Polsce, ale w tej chwili nie może ujawnić tych szczegółów. „To skręca w bardzo złym kierunku” – powiedział Perrette. „Teraz w ciągu najbliższych 30 do 45 dni decyzja zostanie podjęta”.

Według nieoficjalnych informacji podanych w piątek przez portal RMF24.pl w wyniku uchwalenia nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. ustawy medialnej, Stany Zjednoczone nałożą sankcje na polski rząd.

Mogą to być np. niezaproszenie na Światowy Szczyt Demokracji organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena, planowana blokada zakupu czołgów Abrams przez polską stronę, a nawet nałożenie osobistych sankcji na najwyższych polscy urzędnicy państwowych: premiera, prezydenta czy prezesa partii rządzącej. Wcześniej Wirtualna Polska nieoficjalnie informowała o możliwości przemieszczenia części wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce do innego kraju na wschodniej flance NATO, np. do Rumunii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przyjęta w środę zmiana, którą obecnie skierowana jest Senatu, przewiduje, że instytucja z siedzibą w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Norwegia, Islandia i Liechtenstein) może uzyskać koncesję radiowo-telewizyjną, o ile nie jest podległa spółce zagranicznej spoza EOG. Amerykanie uważają jednak, że jesto ona skierowana wprost w TVN, którego udziałowcem jest amerykańska grupa Discovery.

Zmiana wywołała krytyczne reakcje przedstawicieli administracji amerykańskiej. Rząd USA ocenił, że interesy amerykańskich inwestorów w Polsce będą zagrożone. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził w czwartek „głębokie zakłopotanie” z powodu zmiany, która może wpłynąć na TVN, „najczęściej oglądany niezależny kanał informacyjny i jedną z największych inwestycji amerykańskich w kraju”. Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o skorzystanie z weta.

Kresy.pl/APNews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz