Discovery poinformowało w piątek, że oficjalnie powiadomiło polski rząd o podjęciu kroków prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską.

Jak czytamy w oświadczeniu Discovery, firma poinformowała polski rząd o podjęciu kroków prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską.

“Powiadomienie jest następstwem kampanii dyskryminacyjnej Polski przeciwko TVN Discovery, w tym odmowy przedłużenia koncesji na nadawanie TVN24, i zakończyło się wczorajszym głosowaniem w Sejmie nad przyjęciem ustawy zakazującej posiadania zagranicznych mediów w kraju. Ustawa jest najnowszym zamachem na niezależne media i wolność prasy i jest wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącą w kraju niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości, a także jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce. Przez wiele lat obecny polski rząd celował w TVN w arbitralny i dyskryminujący sposób w ramach szerszej represji wobec niezależnych mediów i bezpośrednio naruszając ochronę prawną dotyczącą wolności słowa” – czytamy w oświadczeniu.

Zawiadomienie o sporze zostało przesłane prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Discovery twierdzi, że nadal dąży do pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, ale jeśli to się nie powiedzie, Discovery zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu i dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia Polski.

JB Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział: „Discovery z powodzeniem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Szkodliwe i dyskryminujące działania obecnego polskiego rządu nie pozostawiają nam jednak innego wyjścia, jak wnieść oskarżenia na podstawie dwustronnego traktatu inwestycyjnego między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji w Polsce i jej obywatelach, broniąc interesu publicznego w niezależnych mediach oraz prawa do wolności wypowiedzi. Discovery, jako chroniony inwestor w Polsce, posiada ważne prawa i wolności na mocy traktatu polsko-amerykańskiego. Wierzymy, że ta ustawa będzie miała efekt mrożący na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy agresywnie bronić naszych praw”.

W środę wieczorem Sejm uchwalił nowy kształt Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz przegłosował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

To drugie głosowanie nie było łatwe dla obozu rządzącego. Prawo i Sprawiedliwość miało problem z zebraniem większości, w związku z przejściem Jarosława Gowina i jego współpracowników do opozycji. Ostatecznie, jak podał portal rfm24.pl za nowelizacją prawa medialnego opowiedziała się większość 223 posłów z klubu PiS, posłowie Kukiz’15 Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, a także pięcioro posłów należących formalnie Porozumienia Jarosława Gowina – Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Za głosowali też posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Przeciw zagłosowali Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowej, Polski 2050, pięcioro posłów Porozumienia – Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij, a także Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Przeciw noweli głosowali też posłowie koła Polskie Sprawy – Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj.

Wstrzymało się dziewięcioro posłów Konfederacji i jeden poseł PiS – Andrzej Gut-Mostowy. Nie głosowali Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski z PiS oraz dwóch posłów Konfederacji -Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, a także Marek Sowa z KO.

Kresy.pl/Discovery

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply