Porozumienie poinformowało w środę o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy po tym, jak premier zwrócił się do prezydenta o dymisję lidera ugrupowania, Jarosława Gowina. “Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina” – oświadczył zastępca rzecznika prasowego ugrupowania Jan Strzeżek.

Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą koło parlamentarne – zastępca rzecznika prasowego partii napisał w środę na Twitterze. Zapowiedział, że posłowie Porozumienia odejdą z Klubu PiS i utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina.

Swoją dymisję ogłosił także w środę Marcin Ociepa, wiceprezes Porozumienia i wiceszef MON.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki podpisał i skierował do prezydenta dymisję wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Rzecznik rządu Piotr Müller oskarżył Gowina o to, że podważał zaufanie Polaków do sztandarowego programu rządowego „Polski Ład”, który jest według rzecznika „odpowiedzią na kryzys związany z epidemią”. Wytknął on dymisjonowanemu politykowi, że pod projektem tego programu „wspólnie w maju podpisali się wszyscy liderzy Zjednoczonej Prawicy”, w tym sam Gowin.

„Zmiany w rządzie, o które prosi premier, zostaną dokonane bez zbędnej zwłoki” – skomentował już wniosek premiera Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Gradecka: Kogo reprezentuje Jarosław Gowin: Polaków czy zagraniczne sieci handlowe?

„Polski Ład” stał się w ostatnim okresie celem krytyki Gowina i związanych z nim polityków, takich jak wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, która straciła stanowisko jeszcze 4 sierpnia.

„Zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządzącej” – skomentował sam Gowin – „O mojej dymisji dowiedziałem się z mediów”. Opisując działalność swojej grupy stwierdził on – „Przestrzegaliśmy, że propozycje PiS szkodzą Polakom. Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z tego ministerstwa, z rządu, z podniesionym czołem.”

“Partia Porozumienie podjęła decyzję o wyjściu ze Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS, teraz w swoich sumieniach decyzje będą podejmować poszczególne osoby” – oświadczył Jarosław Gowin w środę. Dodał, że jest realistą i wie, jak trudno jest opuścić obóz rządowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Wizja Gowina: Polska wielu narodów oraz współczujący, zielony i proeuropejski konserwatyzm

Do tej pory w liczącym 232 posłów klubie PiS zasiadało 12 polityków Porozumienia. Oprócz Jarosława Gowina i Marcina Ociepy są to: Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, którzy są wiceministrami w resorcie rozwoju, pracy i technologii, wiceszef MEiN Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko, Grzegorz Piechowiak i Anna Dąbrowska-Banaszek – przypomina PAP.

polsatnews.pl / pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply