Kongres USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire – poinformował w sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Błaszczak poinformował w sobotę, że “Kongres USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 oraz docelowo Apache”. “Przystępujemy do negocjacji cenowych” – podkreślił.
Kongres USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone 🇵🇱śmigłowce wsparcia AW149 oraz docelowo Apache. Przystępujemy do negocjacji cenowych. pic.twitter.com/AMnixhh8cQ
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) April 1, 2023
Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek podkreślił, że “zakup pocisków AGM-114R2 HELLFIRE dla Lotnictwa Wojsk Lądowych pozwoli na uzyskanie wysokiego poziomu interoperacyjności z siłami sojuszniczymi armii USA w obszarze jednolitego łańcucha logistycznego środków bojowych przenoszonych przez śmigłowce”.
Zakup pocisków AGM-114R2 #HELLFIRE dla 🇵🇱Lotnictwa Wojsk Lądowych pozwoli na uzyskanie wysokiego poziomu interoperacyjności z siłami sojuszniczymi 🇺🇸@USArmy, https://t.co/IcZGQyrKYY. w obszarze jednolitego łańcucha logistycznego środków bojowych przenoszonych przez śmigłowce. https://t.co/xSInI0fAmt
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) April 1, 2023
Wcześniej zgodę na sprzedaż Polsce opisywanych pocisków wyraził Departament Stanu USA.
Rakiety powietrze-ziemia AGM-114R2 (AGM-114R Hellfire II) są jednym z najnowszych wariantów z rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire. Wprowadzono je do użytku w 2012. Zasięg wynosi 8 km, prędkość Mach 1,3. Pociski są naprowadzane półaktywnie laserowo. Posiadają wielozadaniową głowicę bojową do rażenia różnych celów. Rakiety zakupiły w ostatnim czasie: Australia, Korea Południowa i Wielka Brytania.
Czytaj także: Agencja Uzbrojenia podaje szczegóły zakupu śmigłowców Apache i zapowiada „mechanizmy offsetowe”
Zakup spotkał się jednak z krytyką w przestrzeni publicznej.
Komentatorzy zwracają uwagę, że pozyskanie pocisków nie powoduje żadnego zysku dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ponieważ jest to “zakup z pułki”.
Dodatkowo, pomimo stosunkowo niskiej ceny samego ppk Hellfire, ich następca – AGM-179 JAGM – będzie znacznie droższy. Rzecznik Agencji Uzbrojenia informował w połowie marca, że pozyskanie przez Polskę AGM-179 JAGM jest także planowe.
“Oczywiście można spodziewać się że wraz z dalszym rozkręcaniem produkcji w jakiejś perspektywie czasowej cena będzie spadać. Tylko co to nas obchodzi skoro lepsze, produkowane cześciowo w Polsce pociski Brimstone są już teraz o wiele tańsze?” – wskazał na Twitterze analityk Dawid Kamizela.
Oczywiście można spodziewać się że wraz z dalszym rozkręcaniem produkcji w jakiejś perspektywie czasowej cena będzie spadać.
Tylko co to nas obchodzi skoro lepsze, produkowane cześciowo w Polsce pociski Brimstone są już teraz o wiele tańsze?
Gdzie tu sens? 4/
— Dawid Kamizela (@DawidKamizela) March 17, 2023
“Ten zakup to mi trudno pochwalić. Jedyny plus to uzbrojenie w magazynach USA. A tak to kupujemy ppk z którego Amerykanie się wycofują na rzecz JAGM i który brytyjski Brimstone bije pod każdym względem (poza głowicą bojową). Rozumiem że Apacze nadchodzą” – podkreślał w połowie marca Jarosław Wolski, ekspert ds. wojskowości, publikujący m.in. na łamach „Nowej Techniki Wojskowej”.
Ten zakup to mi trudno pochwalić.
Jedyny plus to uzbrojenie w magazynach USA. A tak to kupujemy ppk z którego Amerykanie się wycofują na rzecz JAGM i który brytyjski Brimstone bije pod każdym względem (poza głowicą bojową). Rozumiem że Apacze nadchodzą. https://t.co/yWAjVWR0oY— Jarosław Wolski (@wolski_jaros) March 16, 2023
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!