Polska, w ramach programu Perkoz, pozyska 32 śmigłowce wielozadaniowe AW149, produkowane przez PZL Świdnik. Minister obrony zatwierdził umowę. Kontrakt jest wart ponad 8 mld złotych.

W piątek minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Wojska Polskiego, w ramach programu pozyskania wielozadaniowych śmigłowców wsparcia „Perkoz”. Ich producentem są zakłady PZL Świdnik, należące do firmy Leonardo Helicopters. Tym samym, nowe śmigłowce powstaną w Polsce.

Minister Błaszczak zapowiedział, że pierwsze śmigłowce AW149 trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. Polska ma pozyskać zamówione maszyny w latach2023 – 2029. Trafią one do Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

„To bardzo istotne, szczególnie w kontekście wojny, że Rosja napadła na Ukrainę i za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Przyspieszamy modernizację Wojska Polskiego. Zamówiliśmy śmigłowce w wersji silnie uzbrojonej” – mówił szef MON. Dodał, że ministerstwo zamówiło też rakiety i inne elementy uzbrojenia u innych dostawców.

Wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował też, że kontrakt opiewa na kwotę 8,25 mld złotych. W ramach umowy dostarczone zostaną śmigłowce, części zapasowe oraz sprzęt niezbędny do obsługi naziemnej. Firma Leonardo dostarczy też symulatory do nauki i doskonalenia pilotażu.

Wstępnie kontrakt zakładał, że w ramach programu Perkoz zostaną pozyskane 32 maszyny wielozadaniowe w 3 różnych wariantach: wsparcia bojowego z możliwością prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego; dowodzenia; rozpoznania i walki elektronicznej. Nie wiadomo jednak, jakie maszyny ostatecznie zamówiono.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca br., podczas odprawy kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa na dostawy wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, które będą budowane w zakładach PZL Świdnik, należących do Leonardo Helicopters.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec produkowany przez włoskie przedsiębiorstwo Leonardo. Jego prędkość przelotowa wynosi 278 km/h, a zasięg przekracza 920 km. Na pokładzie AW149 znajduje się miejsce dla dwuosobowej załogi oraz 18 osób lub 12 żołnierzy z wyposażeniem. Śmigłowiec AW149 może być dostosowany do celów medycznych i przenosić nosze z rannymi. W zależności od potrzeb AW149 może zostać wyposażony w podwieszane uzbrojenie, np. wyrzutnie rakiet 70 mm i 81 mm, pociski powietrze-powietrze czy pociski powietrze-ziemia. Dodatkowym uzbrojeniem mogą być karabiny maszynowe kal. 7,62 mm czy karabiny maszynowe kal. 12,7 mm.

Maszyny tego typu trafiły na wyposażenie sił zbrojnych Włoch i Tajlandii. W 2020 roku zostały zakupione przez Egipt. AW149 są również oferowane siłom zbrojnym Wielkej Brytanii w realizowanym obecnie przetargu na następcę maszyn wielozadaniowych Puma.

Pro­gram Perkoz dotyczy zakupu dla Wojska Polskiego 32 lekkich lub średnich śmi­głow­ców wie­loza­da­nio­wych, mających zastą­pić obec­nie eks­plo­ato­wane Mi‑2 (w linii jest około 60 tych maszyn), a także uzu­peł­nić poten­cjał W-3 Sokół lub zastą­pić go w wer­sjach spe­cjal­nych, takich jak lata­jące sta­no­wi­sko dowo­dze­nia czy maszyna roz­po­znaw­cza. Ponadto, Perkoz ma peł­nić także rolę śmi­głowca szkolno-tre­nin­go­wego oraz wspar­cia pola walki. Z tego względu powinien móc zabrać na pokład do pię­ciu w pełni uzbro­jo­nych żoł­nie­rzy lub 1000 kg ładunku.

Przypomnijmy, że do dia­logu tech­nicz­nego doty­czą­cego programu wie­lo­za­da­nio­wego śmi­głowca „Perkoz” zgło­siło się dwu­na­stu oferentów, m.in. PGZ, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Airbus Helicopters, Bell Textron, Boeing Company oraz Polskie Zakłady Lotnicze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, włoski koncern Leonardo już wcześniej oficjalnie zaproponował Polsce śmigłowce AW249 w ramach programu Kruk, w pełni „spolonizowany” AW139 w programie Perkoz i AW159 w programie Kondor. Oferuje również transfer technologii oraz udział polskich firm w produkcji śmigłowców.

Czytaj więcej: Włosi mają ofertę dla Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu. Chodzi o śmigłowce uderzeniowe i wielozadaniowe

Przeczytaj także: Włoskie propozycje ws. śmigłowców wielozadaniowych „Perkoz” i szturmowych „Kruk”. Będą produkowane w PZL-Świdnik?

Obecnie w zakładach PZL-Świdnik prowadzona jest głównie działalność przemysłowa obejmująca produkcję i modernizację śmigłowców z rodziny Sokół oraz śmigłowców SW-4. Trwają też prace projektowe i testy pierwszego w Polsce bezzałogowego śmigłowca wiropłatowego SW-4 Solo. Ponadto, wciąż produkowane są kadłuby dla śmigłowców AW139, a także elementy konstrukcyjne dla międzynarodowych firm lotniczych, m.in. Bombardier, Gulfstream, Embraer, Airbus. PZL-Świdnik podpisał też umowę z Polską ws. zamówienia na cztery śmigłowce AW101 za 2,5 mld złotych, z czego „około 20 proc. tych środków pozostaje w Świdniku, uwzględniając również wsparcie logistyczne”.

MON / wprost.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply