Austria zawarła z Włochami umowę w kwestii kupna dla wojska 18 włoskich śmigłowców wielozadaniowych Leonardo AW169M – poinformowała minister obrony kraju Klaudia Tanner.

Austriacka minister obrony Klaudia Tanner poinformowała w poniedziałek, że Austria podpisała z Włochami umowę dotyczącą kupna 18 włoskich śmigłowców wielozadaniowych Leonardo AW169M dla austriackiej armii – podaje portal „Vienna.at”. Czytamy, że wartość umowy wynosi około 300 mln euro. Pierwsze śmigłowce z omawianej partii powinny trafić do austriackiej armii w 2022 roku.

O dostawę śmigłowców oprócz włoskiego producenta ubiegały się także inne podmioty: amerykańska firma Bell oraz francusko-niemiecki koncern Airbus Helicopters. Austriacki resort obrony uznał, że włoska oferta jest najkorzystniejsza.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Minister obrony kraju podkreśliła podczas konferencji prasowej, że wybór włoskich maszyn był zgodny z „jasną i jedyną” rekomendacją Sztabu Generalnego.

Wartość umowy wynosi około 300 mln euro. Informacje prasowe austriackiego resortu obrony sugerują, że tyle wynosi wartość całości zamówienia, łącznie z aspektami logistycznymi i szkoleniowymi. Pojedynczy śmigłowiec tego typu kosztuje od ośmiu do 15 milionów euro, w zależności od wyposażenia i dodatkowych pakietów.

Nowe śmigłowce AW169M mają zastąpić 50-letnie Alouette III francuskiej firmy Aerospatiale.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Grecja zbroi się przeciw Turcji. Kraj kupi 18 myśliwców Dassault Rafale, cztery fregaty oraz nowe śmigłowce

Śmigłowiec AW169M ma 14,65 m długości i 4,5 m wysokości (przy obracającym się wirniku). Maszyna może latać z maksymalna prędkością 283 km/h. Jej maksymalny zasięg wynosi 816 kilometrów. AW169M może zabrać na pokład dziesięciu pasażerów. Maksymalna masa startowa to 4,6 tony.

vienna.at / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz