Premier Mateusz Morawiecki podpisał w Kielcach list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową na dodatkową inwestycję w gliwickich zakładach Bumar-Łabędy.

Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera, Mateusz Morawiecki podpisał w Kielcach list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową na dodatkową inwestycję w gliwickich zakładach Bumar-Łabędy.

“Rząd Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza 850 mln zł dla przedsiębiorstwa Bumar-Łabędy w Gliwicach. Te pieniądze pozwolą na wyposażenie nowych hal produkcyjnych – po to, aby w najbliższym czasie, jak tylko będziemy potrafili zorganizować proces techniczny, technologiczny – około 50 Krabów było produkowanych w Bumarze-Łabędy” – czytamy.

Rozbudowa zakładów pozwoli na uruchomienie nowej linii produkcyjnej armatohaubic „Krab”, które są dotychczas produkowane w Hucie Stalowa Wola.

“To kolejny krok we współpracy rządu z polską zbrojeniówką. Wspieramy dynamiczny rozwój sektora obronnego, aby nowoczesny sprzęt jak najszybciej trafiał na wyposażenie naszych żołnierzy” – dodaje Kancelaria.

Jak poinformował szef PGZ, spółka zależna Grupy prowadzi serwis sprzętu, w tym armatohaubic Krab, w bezpośredniej styczności z linią frontu na Ukrainie. Przyznał, że niekiedy oczekiwania strony ukraińskiej, ws. finansowanie przekazywanych części czy zakresu i sposobu wsparcia, są dużo większe, niż możliwości Polski, która musi przestrzegać procedur.

W rozmowie z PAP Chwałek przyznał, że ta spółka zależna „prowadzi serwis sprzętu, w tym naszych Krabów, w bezpośredniej styczności z linią frontu”. Prace wykonują polscy i ukraińscy mechanicy. Ze względów bezpieczeństwa, PGZ nie ujawnia dokładnych lokalizacji. Wiadomo jednak, że w Hucie Stalowa Wola około 100 ukraińskich żołnierzy przeszło szkolenie, by potrafili samodzielnie wykonać podstawowe czynności obsługowo-serwisowe.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply