USA są gotowe co miesiąc przeznaczyć na Ukrainę 1,5 miliarda dolarów do końca wojny – pisze agencja Bloomberg. Stany Zjednoczone naciskają na kraje europejskie, aby przeznaczały podobne kwoty.

Stany Zjednoczone są gotowe wspierać finanse Ukrainy kwotą 1,5 miliarda dolarów miesięcznie przez całą wojnę z Rosją – podaje agencja Bloomberg w niedzielę. Medium powołuje się na źródła w amerykańskich kręgach rządowych. USA naciskają na swoich europejskich sojuszników, aby przeznaczali podobne kwoty.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena miała prowadzić w ostatnich dniach rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej. USA chcą, by kraje Europy „zrobiły więcej” – Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła.

Trwają dyskusje o bardziej regularnym mechanizmie pomagającym utrzymać gospodarkę Ukrainy w miarę przeciągania się wojny. USA chcą „większego podziału zobowiązań pomiędzy sojuszników”.

Oczekuje się, że w tym tygodniu na szczycie w Czechach przywódcy UE omówią potrzeby finansowe Kijowa, które w projekcie budżetu na 2023 r. określono na 38 miliardów dolarów. „Dyplomatom przygotowującym spotkanie przywódców powiedziano w ubiegłym tygodniu, że oczekiwany poziom finansowania z krajów europejskich powinien być na podobnym poziomie co 1,5 miliarda dolarów miesięcznie, które Stany Zjednoczone są gotowe przekazywać” – pisze Bloomberg.

Regularne finansowanie służyłoby pokryciu podstawowych wydatków publicznych, m.in. szkół, szpitali i ukraińskiej sieci energetycznej.

Zobacz także: Biden: USA pomogą Ukrainie odzyskać jej terytoria

Jak informowaliśmy, Izba Reprezentantów uchwaliła w piątek prowizorium budżetowe wraz z pakietem pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy w wysokości 12,3 mld dolarów. Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznaczyć dodatkowe środki na pomoc Ukrainie.

Podawaliśmy, że tego samego dnia Senat Stanów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przyjął projekt ustawy o krótkoterminowym finansowaniu państwa.

Zobacz także: USA ostrzegają Rosję przed „katastrofalnymi skutkami” użycia broni jądrowej na Ukrainie

bloomberg.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz