Senat Stanów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przyjął projekt ustawy o krótkoterminowym finansowaniu państwa, który przewiduje m.in. pomoc dla Ukrainy w sferze bezpieczeństwa i gospodarki.

Jak przekazała w czwartek agencja prasowa Reuters, Senat Stanów Zjednoczonych przytłaczającą większością głosów przyjął projekt ustawy o krótkoterminowym finansowaniu państwa, który przewiduje m.in. pomoc dla Ukrainy w sferze bezpieczeństwa i gospodarki. Dokument poparło 72 senatorów, sprzeciwiało się 25.

Ustawa jest potrzebna do dalszego finansowania amerykańskich agencji federalnych w przypadku braku zatwierdzonego budżetu na kolejny rok fiskalny, który w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie rozpoczyna się 1 października. Pozwoli to rządowi na tymczasowe pozostawienie środków na tegorocznym poziomie  do połowy grudnia – lub wcześniej jeśli Kongres uchwali w tym czasie budżet na rok fiskalny 2023.

Dokument przewiduje m.in. ponad 12 mld dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki dla Ukrainy. Ponadto projekt zawiera artykuły dotyczące pomocy ofiarom klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

Aby ustawa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez obie izby Kongresu i podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

“Pakiet zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy od firm zbrojeniowych, 1,5 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału, 0,5 mld na zwiększenie produkcji amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie. Dodatkowo ustawa zawiera 35 mln dolarów na przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie. Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld” – podaje RMF24.

Zobacz też: Reuters: USA szykują nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 1 mld dolarów. Kolejne systemy HIMARS

Przypomnijmy, że również w czwartek, Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing.

“Wsparcie ogłoszone przez Sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

Strona amerykańska uważa, że Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi.

“Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy” – czytamy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply