Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing.

Jak poinformowała ambasada USA w Polsce, Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing.

“Wsparcie ogłoszone przez Sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji” – czytamy w oświadczeniu.

Strona amerykańska uważa, że Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi.

“Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy” – czytamy.

Foreign Military Financing to mechanizm pomocy dla amerykańskich sojuszników – np. w formie bezzwrotnych pożyczek. Pomoc można  przeznaczyć na zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego i szkolenia prowadzone przez Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy, że w kwietniu szef MON podpisał umowę na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla Wojska Polskiego. Umowa ma wartość 4 mld 740 mln dolarów. W 2022 roku do Polski ma trafić pierwsze 28 czołgów do celów szkoleniowych. Na 2026 rok planowane jest zakończenie dostawy.

Warto zwrócić uwagę, że USA przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów – podała agencja Reuters we wtorek.

Stany Zjednoczone mają to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami “referendów” na okupowanych obszarach Ukrainy. Pakiet ma zawierać m.in. systemy wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z amunicją, systemy przeciwdronowe i radarowe, a także części zamienne.

Agencja Reuters poinformowała, że szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach. Medium powołuje się na anonimowych urzędników amerykańskich. Jego wartość ma wynosić 1,1 mld dolarów.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply