Międzynarodowy trybunał orzekł, że Rosja powinna zwolnić ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu wydał orzeczenie w sprawie ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosjan w trakcie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

ITLOS orzekł, że Rosja powinna „natychmiast” zwolnić z aresztu wszystkich marynarzy zatrzymanych w listopadzie zeszłego roku w czasie konfrontacji w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa powinna również zwrócić Ukrainie trzy zatrzymane okręty należące do ukraińskiej marynarki wojennej, pisze w niedzielę portal tygodnika „Wprost”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

25 listopada doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan.

Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu a także ich załogi. Do rosyjskiego aresztu trafiły ich załogi, razem 24 marynarzy i oficerów. Rosjanie oskarżają ich o nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Rosyjskie władze uważają bowiem wody przybrzeżne wokół anektowanego Krymu za swoje wody terytorialne. Po incydencie zbrojnym władze Ukrainy zdecydowały się o ogłoszeniu stanu wojennego w wybranych obwodach.

wprost.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz