Na stronie Kongresu USA pojawił się projekt ustawy przewidującej nowe sankcje wobec Rosjan. Mają być one karą za starcie w Cieśninie Kerczeńskiej do jakiego doszło w listopadzie między rosyjskimi a ukraińskimi okrętami.

Nowy pakiet sankcji przewidziany przez projekt ustawy zakłada sankcje wobec osób fizycznych. Ma nimi zostać objętych 24 oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa, jak poinformowała w środę rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti. Sankcje te mają być utrzymywane tak długo aż Rosjanie nie zwolnią z aresztów ukraińskich marynarzy z okrętu zatrzymanego pod zarzutem nielegalnego naruszenie wód terytorialnych, który zajęli po listopadowym starciu, w trakcie którego doszło do użycia broni palnej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt ustawy zawiera też zobowiązanie Departamentu Stanu USA do przedstawienia interpretacji incydentu do jakiego 25 listopada zeszłego roku doszło w cieśninie między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim. Kongres chce się dowiedzieć czy działania Służby Pogranicznej Federacji Rosyjskiej były naruszeniem swobody żeglugi na tym akwenie. Jeśli sekretarz stanu uzna, że tak właśnie było Kongres grozi wprowadzeniem sankcji „wobec wszystkich przedsiębiorstw działających w rosyjskim sektorze stoczniowym”. Oznaczać to może zamrożenie wszystkich środków takich przedsiębiorstw w amerykańskich instytucjach finansowych i praktyczny zakaz współpracy z nimi dla firm amerykańskich.

25. listopada 2018 doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły na 30 dni stan wojenny we wschodniej i południowej części kraju.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz