Gen. Dmytro Marczenko zapowiedział, że gdy tylko Ukraina otrzyma obiecane systemy uzbrojenia, uderzy na Most Krymski. „To będzie cel numer jeden”.

W rozmowie z Radiem Swoboda w środę, ukraiński generał Dmytro Marczenko został zapytany, czy Most Kerczeński, łączący anektowany przez Rosję Krym z lądową częścią Federacji Rosyjskiej, będzie jednym z celów dla Ukrainy, gdy ta otrzyma obiecane jej uzbrojenie.

– Tak, na 100 procent. To nie jest tajemnica ani dla ich wojskowych, ani dla naszych; ani dla ich cywilów, ani dla naszych. To będzie cel numer jeden dla uderzenia – zaznaczył gen. Marczenko, który od początku rosyjskiej inwazji dowodzi obroną Mikołajowa i obwodu mikołajowskiego.

Jego zdaniem trzeba w ten sposób po prostu odciąć główną arterię, służącą do ściągania przez Rosjan rezerw, żołnierzy i uzbrojenia. – Gdy tylko ta arteria zostanie przecięta, u Rosjan wybuchnie panika.

Ukraiński generał skrytykował też prorosyjskie postawy części ludności Krymu. – Uwierzcie: ci, którzy biegali po Symferopolu i Krymie z rosyjskimi flagami, szybko dostaną ukraińskie i będą z nimi biegać. No, niestety, taka tam jest ludność.

Most przez Cieśninę Kerczeńską, nazywany Krymskim lub Kerczeńskim, jest wykorzystywany przez siły rosyjskie do przewozu sprzętu i wojska na Krym, a dalej na front na południu Ukrainy.

Dodajmy, że w kwietniu atak na most zapowiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow. Przyznał, że „jeśli pojawi się możliwość uderzenia na ten cel, oczywiście to zrobimy”.

Czytaj także: Rosja „skrajnie zaniepokojona” zapowiedziami USA dot. wysłania Ukrainie kolejnych systemów HIMARS

Przypomnijmy, że Pentagon przedstawił listę uzbrojenia, jakie ma zostać wysłane na Ukrainę w ramach zapowiedzianej przez Joe Bidena nowej transzy pomocy. Będzie to 18 kolejnych haubic kaliber 155 mm i 36 tys. sztuk amunicji do nich wraz z pojazdami taktycznymi do ich transportu, dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych ziemia-woda typu Harpoon, dodatkowe rakiety dla czterech precyzyjnych systemów rakietowych Himars, które Ukraina ma wkrótce rozmieścić na polu walki. Ponadto, wysłane zostaną też m.in. radiostacje i noktowizory.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz