Trzej młodzi Polacy zatrzymani we Lwowie za zapalenie rac na Cmentarzu Orląt to studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Do Lwowa pojechali nakręcić etiudę filmową. Byli już dwukrotnie przesłuchiwani, w poniedziałek czeka ich kolejne przesłuchanie. – wynika z wywiadu udzielonego portalowi wPolityce.pl przez ojca jednego z zatrzymanych.

W wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie wPolityce.pl ojciec jednego z zatrzymanych studentów powiedział, że trzech młodych Polaków pojechało do Lwowa kręcić etiudę filmową o tym mieście.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przeprowadzili kilka wywiadów, nakręcili kilka miejsc. Pojechali też na Cmentarz Orląt Lwowskich. Na potrzeby realizacji filmu odpalili świece dymne w kolorach białym i czerwonym. Wywiesili także biało-czerwoną flagę. Miało to tworzyć pewien klimat miejsca. Tym bardziej, że byli tam w czasie 100. rocznicy obrony Lwowa. – mówił rozmówca portalu.

Ojciec zatrzymanego Polaka ma żal do ukraińskich służb, że potraktowały polskich studentów jak chuliganów, mimo że na to nie zasłużyli.

…nie wyrządzili żadnych szkód, nic nie zniszczyli. Nie wygłaszali żadnych haseł, nie mieli ze sobą transparentów. Także posłusznie wykonywali polecenia ochrony i policji. Jedyny błąd, który popełnili, to to, że nie zapytali Ukraińców o pozwolenie [na filmowanie – red.]. Za coś takiego powinien być mandat, albo grzywna, ale nie kara więzienia. – uważa ojciec zatrzymanego Polaka. Zarzut „chuligańskiej prowokacji politycznej” postawiony im przez ukraińskie służby określił jako „absurdalny”.

Po zabraniu Polaków na komisariat byli oni przesłuchiwani do godziny 2 w nocy. Następnego dnia przesłuchano ich ponownie. Będą odpowiadać z wolnej stopy, ale zabrano im paszporty, nie mogą opuszczać Lwowa i muszą często meldować się na policji. Otrzymali pomoc ze strony polskiego konsulatu, mają adwokata. W poniedziałek mają wyznaczone kolejne przesłuchanie.

Jak pisaliśmy wcześniej, w czwartek około godziny 11 trzech polskich studentów zapaliło race na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt). Rozwinęli także biało-czerwoną flagę i całość filmowali. Nie wznosili żadnych okrzyków. Zostali zatrzymani najpierw przez ochronę cmentarza, a później przez policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. W związku z tym wydarzeniem wszczęto dochodzenie z artykułu kodeksu karnego dotyczącego „chuligaństwa”. Grozi za to do 5 lat ograniczenia wolności lub do 4 lat pozbawienia wolności.

Jak wynika z postanowień porządkowych Muzeum „Cmentarz Łyczakowski” zamieszczonych na jego stronie internetowej w wersji ukraińskojęzycznej, filmowanie i robienie zdjęć na jego terenie wymaga specjalnej zgody (wydawanej po uiszczeniu odpowiedniej opłaty), o którą polscy studenci nie ubiegali się. W postanowieniach nie ma jednak zakazu palenia rac – jedyny podobny zakaz dotyczy tylko palenia ognisk. Co ciekawe, strona muzeum posiada również wersję polskojęzyczną, na której nie ma nawet zakazu palenia ognisk, jest natomiast zakaz palenia papierosów (którego w wersji ukraińskiej nie ma). W wersji ukraińskojęzycznej jest natomiast szereg zakazów, których nie ma w wersji polskojęzycznej – np. zakaz niszczenia nagrobków, zakaz łamania drzew i rwania kwiatów. Jedynie wersja polskojęzyczna informuje o konsekwencjach naruszenia regulaminu – pracownik muzeum ma prawo wyprosić taką osobę z cmentarza.

Kresy.pl / wpolityce.pl / lviv-lychakiv.com.ua

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Gdyby MSZ było polskim ministerstwem ,to chłopaki zapłacili by karę za „zakłócanie porządku” i w tej chwili spaliby już w swoich domach.Niestety tak nie jest, i ci z za rzeki pofolgują sobie.A być może (nawet) ugrają legalizację pomników banderowskich w Polsce i odbudowę tego w Hruszowicach ?

  2. zbigniew2707
    zbigniew2707 :

    Popieram zachowanie władz ukraińskich. Tak samo powinny zachowywać się i władze polskie w stosunku do demonstrujących nielegalnie zwolenników UPA na cmentarzach w Polsce. Zarzut „chuligańskiej prowokacji politycznej” postawiony im przez ukraińskie służby określam jako słuszny. Nie ma potrzeby świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przez upokarzanie Ukraińców ma cmentarzu tych, co ich pokonali.