Jak co roku ulicami Lwowa przejdzie marsz z okazji rocznicy utworzenia SS Galizien.

Korpus Narodowy – ukraińska skrajnie nacjonalistyczna partia związana z pułkiem „Azow” – organizuje 28 kwietnia we Lwowie coroczny „marsz wyszywanek”. Jak zwykle Ukraińcy ubrani w tradycyjne wyszywane koszule przejdą ulicami miasta, by uczcić rocznicę utworzenia kolaboranckiej dywizji Waffen SS Galizien.

Jak przypomniano na facebookowym profilu lwowskiego Korpusu Narodowego, w tym roku przypada 75. rocznica utworzenia „legendarnej dywizji +Galicja+”. Organizatorzy akcji uważają, że dziesiątki tysięcy Ukraińców „pragnęło wstąpić do oddziału, aby bronić swojej Ojczyzny przed stalinowską hordą”. Rozbicie dywizji w bitwie pod Brodami w 1944 roku nazywają „nierównym bojem z moskiewsko-bolszewickimi najeźdźcami”, dzięki któremu polegli ukraińscy esesmani „weszli do historii jako ofiarni ukraińscy rycerze honoru”. Jak zapewniają, „ich czyn” na zawsze pozostanie w ich sercach.

Marsz ku czci SS Galizien, zwany także Marszem Wielkości Ducha, wyruszy 28. kwietnia br. o godzinie 18. spod pomnika Stepana Bandery we Lwowie. Po zakończeniu marszu zaplanowano koncert zespołu „Komu Wnyz”.

Według portalu MoeMisto.ua marsz poprzedzi nabożeństwo żałobne w greckokatolickiej katedrze św. Jura (godz. 10) , gdzie zaplanowano także uroczystość odznaczenia weteranów tej jednostki. O godz. 12 złożenie hołdu SS Galizien odbędzie się również na Cmentarzu Łyczakowskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w marcu br. to samo środowisko związane z pułkiem „Azow” zorganizowało we Lwowie marsz pod hasłem „Lwów nie dla polskich panów”. Jego uczestnicy skandowali m. in. „Pamiętajcie obcy tu rządzą Ukraińcy”, „Kim jesteśmy? Ukraińcami! Czego chcemy? Siły!”, „Nasz ziemia – nasi bohaterowie”. Wbrew oczekiwaniom polskiego MSZ, ukraińskie władze nie odcięły się od haseł wznoszonych na tym marszu.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • jwu
   jwu :

   @Wolyn1943 Nie licz na to.A żeby było śmieszniej, to bardzo wielu uczestników po zakończeniu spędu,wsiada do aut na polskich blachach i wraca tam gdzie ci źli Polacy dają im pracę ,by mieli za co żyć.Bo banderowską ideologią brzuchów nie napełnią.

 1. jaro7
  jaro7 :

  A kto będzie reprezentował rząd,PiS,Po i N na tym żałosnym marszu? Bo Piekło pewnie tam będzie maszerował,ja proponuje wysłać tam jeszcze Terleckiego,Kuchcińskiego ,Święcickiego,Gosiewską (może flache obali z kumplami z Azova),no i oczywiście „dziennikarzy” z TVPiS,TVN i GP,GPC ,GW.

   • Accipiter
    Accipiter :

    @jaro7 Wszędzie są podziały. Jednak w przypadku środowisk kresowych dość łatwo chyba znaleźć wspólny mianownik. Jest też wielu znanych i szanowanych reprezentantów poczynając na prawnikach, naukowcach, czy biznesmenach, a na duchownych kończąc. Dla mnie fenomen jest to, że tak wielka grupa ludzi nie potrafi stworzyć siły politycznej, która reprezentowała ich interesy lub nikt nie potrafi wykorzystać tego potencjału.
    Zbliża się 75 rocznica Krwawej Niedzieli, a ja zastanawiam się kto i jak pohańbi tą rocznice byle tylko nie urazić wrażliwości rezunów.
    Inicjatywa w postaci Partii Kresowian aż kusi.

    • jaro7
     jaro7 :

     @Accipiter Cały czas szukaja wspólnego mianownika i znaleźć go nie mogą.Gdyby to potrafili zrobić to byliby ogromna siłą(sam bym na nich zagłosował),ale to mrzonka.Zobacz na RN wydawać by sie mogło że powinni mieć duże poparcie,a mają mizerne,wkrótce ich i Winnickiego PiS na żądanie żydów wykończy.Jest tylko wybór między dżumą a cholerą,a naród nie ma szans by zmądrzał i zauważył co nam pisiory fundują.

     • Accipiter
      Accipiter :

      @jaro7 Gdzieś jest jakaś granica po przekroczeniu, której nie ma innej alternatywy jak tylko porozumienie. Tym bardziej, że wszystkie siły i uwarunkowania zewnętrzne ku temu pchają. Mamy z jednej strony rozkwit banderyzmu na ukrainie, przy jednoczesnym wzroście świadomości historycznej w naszym narodzie, zalew ukraińskich nachodzców w Polsce, bierna czy wręcz proukraińska postawa polityków przy jednoczesnym lekceważeniu wrażliwości Polaków. RN ma niestety przypiętą łatkę nazioli, razistów, itd. Jest to kompletnie bezpodstawne ale ta czarna propaganda powoduje, że ludzie zatrzymują się na tym obrazkowym przekazie i nie dociera do nich program i ideologia RN’u.
      Dlatego potrzebne jest coś nowego coś co jednoznacznie kojarzyło by się ze środowiskiem Kresowian (w tym też nazwą).

 2. Kojoto
  Kojoto :

  Od lat, codziennie słyszę o podobnych skandalach i od lat codziennie na nowo jestem tym zażenowany i zaskoczony… nawet coraz bardziej, bo wciąż sie spodziewam, że w końcu miarka sie przepełni i reakcja społeczeństwa Polskiego, a może nawet sporej cześci Ukraińskiego, zmiecie banderowców z powierzchni ziemi.