Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko broni antypolskiego marszu jaki odbył się w niedzielę we Lwowie, twierdząc że to odpowiedź na antyukraińską histerię w Polsce.

Rozenko wystąpił w programie telewizji ZIK, gdzie odniósł się do antypolskiego marszu, jaki miał miejsce w niedzielę we Lwowie. Ukraiński wicepremier stwierdził, że to odpowiedź na przyjęcie w Polsce antybanderowskiego prawa.

Czego spodziewał się polski rząd po trwającej w Polsce od dwóch lat antyukraińskiej histerii? Jak my Ukraińcy mamy na nią reagować? Jak mamy reagować kiedy w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej używany jest termin „Małopolska Wschodnia”? Niestety, ale używanie terminu Wschodnia Małopolska to jak twierdzenie, że „Krym był i będzie rosyjski” – powiedział wicepremier Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina: Antypolski marsz we Lwowie [+FOTO]

Rozenko tłumaczył, że przedstawiciele Ukrainy jeżdżą do Warszawy, aby omówić tę kwestię i porozmawiać o tym ze swoimi polskimi odpowiednikami.

Mówimy naszym polskim kolegom, że Ukraińcy i Polacy są przyjaciółmi i braćmi, którzy wspierają się nawzajem przez ostatnie 26 lat. Mówimy, że na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów i ich nie tworzymy. Nie podejmujemy także kroków, które doprowadzają, między innymi, do oburzenia w ukraińskim społeczeństwie. Ukraińskie zabytki w Polsce nie mogą być jednak niszczone – tłumaczy wicepremier.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wicepremier Ukrainy: domagamy się szacunku dla naszych miejsc pamięci za granicą

Chcemy, aby ustawa nie karała ukraińskich pracowników w Polsce. Prowadzimy dialog z naszymi polskimi kolegami. Mamy nadzieję, że Warszawa to usłyszy i wrócimy do normalnych dyskusji dotyczących trudnych spraw historycznych – powiedział Pawło Rozenko.

Kresy.pl / zik.ua

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Banderowski spektakl obłudy zaczyna sięgać zenitu.A wygląda mniej więcej tak :wali cię bandzior kołkiem w łeb,padasz i zbierasz jeszcze parę kopów.On podnosi twoją rękę ,ściska ją i mówi :”mam nadzieje ,że dalej jesteśmy przyjaciółmi”?

  2. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    To już jawne poparcie wicepremiera Ukrainy dla „niezauważalnego marginesu” sceny politycznej! Coraz trudniej postgiedroyciowcom i filoukraińskim politykom będzie wmawiać ogółowi, że neobanderyzm na Ukrainie to zjawisko marginalne, bez żadnego wpływu na rząd w Kijowie…