Prezydent USA informując o podpisaniu decyzji o wprowadzeniu cła na stal i aluminium oświadczył, że “Stany Zjednoczone w ten sposób radzą sobie z atakiem na nasz kraj”.

Według rozporządzenia podpisanego w czwartek przez Trumpa zagraniczna stal importowana do Stanów Zjednoczonych została obłożona 25-proc. podatkiem. Stawka celna na import aluminium wyniesie 10 proc.

Prezydent USA decyzję o wprowadzeniu ceł ogłosił w trakcie spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm z branży surowcowej i stalowej.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zapowiada wojnę handlową, UE grozi odwetem

Jesteście prawdziwym kręgosłupem Ameryki – powiedział Trump do swych gości. Bez stali kraj nie istnieje – dodał. Donald Trump stwierdził, że swoją decyzję broni bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA podkreślił, że Stany Zjednoczone podpisały niekorzystne umowy handlowe z innych krajami. Jako przykład wskazał umowy dotyczące handlu pomiędzy USA i Chinami. Chińczycy, eksportując auta na amerykański rynek, płacą jedynie 2,5-proce. akcyzę, podczas gdy firmy ze Stanów Zjednoczonych, eksportując samochody w drugą stronę, muszą płacić dziesięciokrotnie wyższe cło w wysokości 25-proc.

Przeciwko wprowadzeniu ceł zaprotestowała m. in. Unia Europejska. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że jeśli opłaty zostaną wprowadzone, Unia Europejska podejmie działania odwetowe dotyczące ceł na towary importowane z USA na unijny rynek.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply