Siły zbrojne Chin dążą do podwojenia w ciągu dekady swoich ponad 200 głowic jądrowych. Mogą one zostać wystrzelone drogą lądową, morską lub powietrzną – przekazał Pentagon w opublikowanym we wtorek raporcie.

Raport, który został opublikowany we wtorek przez Departament Obrony USA wskazuje, że Chiny będą dążyły do podwojenia w ciągu dekady swojego arsenału nuklearnego. Zdaniem Pentagonu, realizacja zamierzeń przez Chiny będzie stanowiła zagrożenie dla interesów narodowych USA i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Portal “Defense News” zwraca uwagę, że nawet przy takim wzroście, siły nuklearne Chin byłyby znacznie mniejsze niż arsenał atomowy Stanów Zjednoczonych. USA posiadają bowiem około 3800 głowic w stanie aktywnym.

Raport sugeruje ponadto, że armia Chin nie tylko chce się zrównać z siłami zbrojnymi USA, lecz także pokonać wszystkie starania Stanów Zjednoczonych w związku interwencją w sprawie Tajwanu.

Pentagon wskazuje, że rozbudowa sił nuklearnych ma w zamierzeniu Chin doprowadzić do wzmocnienia pozycji kraju na arenie międzynarodowej.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Obrony chińska armia w niektórych aspektach dogoniła lub wyprzedziła już armię USA, m.in. w przemyśle stoczniowym, lądowych pociskach balistycznych oraz systemach obrony powietrznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Amerykańskie analizy wskazują, że Chiny posiadają aktualnie około 200 głowic nuklearnych. W ciągu 10 lat liczba ta ma ulec podwojeniu.

Aktualnie chińska armia może wystrzelić z lądu i morza broń nuklearną przy pomocy rakiet balistycznych. W kraju rozwijana jest technologia, mająca na celu umożliwienie wystrzeliwania pocisków także z powietrza.

“Pekin będzie prawdopodobnie dążył do stworzenia do połowy wieku armii równej lub w niektórych przypadkach przewyższającej wojsko amerykańskie lub innej wielkiej potęgi, którą uważa za zagrożenie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W raporcie podkreślono także, że Chiny odchodzą od „informacyjnego” podejścia do wojny i przyjmują nowe technologie, które mają na celu wprowadzenie “inteligentnego” podejścia.

Zdaniem Departamentu Stanu USA, realizacja przedstawionych zamierzeń przez Chiny będzie stanowiła zagrożenie dla interesów narodowych USA i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Warto przypomnieć, że światowe nakłady na broń nuklearną wzrosły w ubiegłym roku o 10 proc. i osiągnęły poziom 73 miliardów dolarów, z czego połowa to wydatki USA – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).

Zobacz także: USA zaniepokojone możliwymi chińskimi testami nuklearnymi

defensenews.com / breakingdefense.com / media.defense.gov / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply