Siły zbrojne Chin dążą do podwojenia w ciągu dekady swoich ponad 200 głowic jądrowych. Mogą one zostać wystrzelone drogą lądową, morską lub powietrzną – przekazał Pentagon w opublikowanym we wtorek raporcie.

Raport, który został opublikowany we wtorek przez Departament Obrony USA wskazuje, że Chiny będą dążyły do podwojenia w ciągu dekady swojego arsenału nuklearnego. Zdaniem Pentagonu, realizacja zamierzeń przez Chiny będzie stanowiła zagrożenie dla interesów narodowych USA i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Portal „Defense News” zwraca uwagę, że nawet przy takim wzroście, siły nuklearne Chin byłyby znacznie mniejsze niż arsenał atomowy Stanów Zjednoczonych. USA posiadają bowiem około 3800 głowic w stanie aktywnym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Raport sugeruje ponadto, że armia Chin nie tylko chce się zrównać z siłami zbrojnymi USA, lecz także pokonać wszystkie starania Stanów Zjednoczonych w związku interwencją w sprawie Tajwanu.

Pentagon wskazuje, że rozbudowa sił nuklearnych ma w zamierzeniu Chin doprowadzić do wzmocnienia pozycji kraju na arenie międzynarodowej.

Zdaniem amerykańskiego Departamentu Obrony chińska armia w niektórych aspektach dogoniła lub wyprzedziła już armię USA, m.in. w przemyśle stoczniowym, lądowych pociskach balistycznych oraz systemach obrony powietrznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykańskie analizy wskazują, że Chiny posiadają aktualnie około 200 głowic nuklearnych. W ciągu 10 lat liczba ta ma ulec podwojeniu.

Aktualnie chińska armia może wystrzelić z lądu i morza broń nuklearną przy pomocy rakiet balistycznych. W kraju rozwijana jest technologia, mająca na celu umożliwienie wystrzeliwania pocisków także z powietrza.

„Pekin będzie prawdopodobnie dążył do stworzenia do połowy wieku armii równej lub w niektórych przypadkach przewyższającej wojsko amerykańskie lub innej wielkiej potęgi, którą uważa za zagrożenie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W raporcie podkreślono także, że Chiny odchodzą od „informacyjnego” podejścia do wojny i przyjmują nowe technologie, które mają na celu wprowadzenie „inteligentnego” podejścia.

Zdaniem Departamentu Stanu USA, realizacja przedstawionych zamierzeń przez Chiny będzie stanowiła zagrożenie dla interesów narodowych USA i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Warto przypomnieć, że światowe nakłady na broń nuklearną wzrosły w ubiegłym roku o 10 proc. i osiągnęły poziom 73 miliardów dolarów, z czego połowa to wydatki USA – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).

Zobacz także: USA zaniepokojone możliwymi chińskimi testami nuklearnymi

defensenews.com / breakingdefense.com / media.defense.gov / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz