Światowe nakłady na broń nuklearną wzrosły w ubiegłym roku o 10 proc. i osiągnęły poziom 73 miliardów dolarów, z czego połowa to wydatki USA – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).
Kraje posiadające broń nukleraną w zeszłym roku wydały na nią rekordową sumę 73 miliardów dolarów. Stany Zjedoczone przeznaczają ne ten cel tyle samo, co osiem innych państw nuklearnych.
CZYTAJ TAKŻE: Były amerykański dyplomata: bomby nuklearne USA w Polsce to naprawdę zły pomysł
Przeczytaj również: Uśmiechnięty pionek Ameryki
Według danych ICAN wydatki na broń nuklearną sięgnęły najwyższego poziomu od szczytu zimnej wojny.
Dziewięć państw posiadających broń nuklearną przeznaczyło na nią o 10 proc. więcej w 2019 roku niż w roku poprzednim. 35,4 mld dolarów zostało wydanych przez administrację Trumpa.
Teraz bardziej niż kiedykolwiek widać, że broń nuklearna nie zapewnia bezpieczeństwa światu w czasie globalnej pandemii. Nie zapewnia nawet bezpieczeństwa dziewięciu krajom, które ją posiadają, zwłaszcza gdy istnieją niedobory w opiece zdrowotnej – powiedziała Alicia Sanders-Zakre, główna autorka raportu.
Kontrola zbrojeń obecnie jest na niskim poziomie, a ostatni poważny traktat ograniczający strategiczną broń nuklearną znajdującą się w posiadaniu USA i Rosji, czyli New Start, wygaśnie za dziewięć miesięcy. Nie ma jeszcze porozumienia ws. jego przedłużenia.
Rosja opracowująca nowe typy broni – w tym nuklearne pociski dalekosiężne, daleskosiężne torpedy nuklearne czy nowych międzykontynentalne pociski balistyczne – wydała na swój arsenał w 2019 r. 8,5 mld dolarów według szacunków ICAN.
CZYTAJ TAKŻE: Washington Post: administracja Trumpa zastanawiała się nad przeprowadzeniem próby nuklearnej
Przeczytaj również: Netanjahu o Izraelu: potęga nuklearna [+WIDEO]
Chiny, dysponują znacznie mniejszą siłą nuklearną niż USA i Rosja, ale aktywnie ją rozwijają, wydały 10,4 mld USD.
Wydatki te zostały znacznie przyćmione przez amerykański budżet na broń jądrową. Według Kongresowego Biura Budżetowego koszt amerykańskiego programu nuklearnego w nadchodzącym dziesięcioleciu wyniesie 500 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o prawie 100 miliardów dolarów (około 23 proc.), w stosunku do prognoz z końca administracji Obamy.
Demokratom nie udało się ograniczyć ambicji nuklearnych administracji Trumpa, ale Kingston Reif, dyrektor ds. rozbrojenia i polityki redukcji zagrożeń w Arms Control Association, stwierdził, że ograniczenia budżetowe mogą przyjść wraz z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.
Kresy.pl / The Guardian
Gospodarz mini-STER won bydło polińskie do chlewu https://youtu.be/fTl3ctqnXXI
Dyskryminowana AFRYKA nie otrzyma pandemii https://youtu.be/bcLPQCZIIHU
Chyba Panu kilka zer wcięło panie Adamie.
Szanowny Panie, wszystko jest w porządku 😉 Pozdrawiam!
Sorry, coś mnie zaćmiło. ?♂️