Spółka PIT-RADWAR z Warszawy realizuje kontrakt na anteny systemu IFF dla systemów Patriot, przeznaczonych dla użytkowników międzynarodowych.

Jak podał portal Defence24.pl, warszawska spółka PIT-RADWAR, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, realizuje kolejny kontrakt na anteny systemu IFF dla zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot dla użytkowników międzynarodowych.

Umowa dotycząca dostawy kolejnej partii dziesięciu anten IFF, czyli systemu identyfikacji swój-obcy, który współpracuje z radarami systemu Patriot, została podpisana w końcu kwietnia 2019 roku. Jej wartość to 65 mln złotych. Anteny te trafią do międzynarodowych użytkowników systemu Patriot.

 

Antena IFF pozwala systemowi Patriot ustalić, czy wzięty na cel obiekt latający, na przykład samolot, należy do sojusznika czy wroga. W warunkach bojowych jest to konieczne, szczególnie w obliczu rosnącej liczby zagrożeń.

Zamawiającym anteny IFF dla radarów Patriot jest bezpośrednio amerykański koncern Raytheon Missiles and Defense, który jest producentem. Składa swoje zamówienia bezpośrednio w PIT-RADWAR. Umowy realizowane są na zasadzie business-to-business. Nie mają jednak związku z negocjowanymi porozumieniami offsetowymi związanymi z pierwszą fazą programu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu „Wisła”.

Raytheon nieco ponad rok temu poinformował o ukończeniu pierwszej transzy stacji radiolokacyjnych zestawów Patriot, przeznaczonych dla jednego z klientów międzynarodowych. Jak dotąd dostarczono łącznie 14 takich urządzeń.

Miesiąc temu Amerykanie zapewniali, że inni klienci Raytheona również będą potrzebować systemów Patriot z anteną IFF, wyprodukowanych w PIT-RADWAR.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„PIT-Radwar jest częścią łańcucha dostaw Raytheon. Planujemy wykorzystywać anteny tej firmy w radarach przeznaczonych dla Polski i innych, nowych użytkowników systemu Patriot” – mówił wówczas Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Integrated Defense Systems , cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Anteny wchodzą w skład systemu identyfikacji radiolokacyjnej swój-obcy, który pracuje w Mode 5/Mark XIIA. Sprzęt ten jest przeznaczony dla standardowych radarów systemu Patriot, które obecnie wykorzystują sektorowe stacje radiolokacyjne. Wiadomo, że cztery tego rodzaju radary, dodatkowo zintegrowane z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, zostaną dostarczone Polsce w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sama spółka PIT-RADWAR zaznacza, że dysponuje szerokimi kompetencjami w zakresie systemów IFF – opracowała rodzinę interrogatorów, czyli urządzeń zapytujących, pracujących w Modzie 5/Mark XIIA. Jakiś czas temu Inspektorat Uzbrojenia zamówił ponad 120 takich urządzeń w odmianie IKZ-50P dla zestawów Poprad i Pilica.

Czytaj także: Izraelskie radary dla Wojska Polskiego zamiast polskich

Wcześniej media podawały, że umowa offsetowa zawarta przez MON z Raytheon Company zawiera 31 zobowiązań kompensacyjnych na okres 10 lat, co ma pozwolić na:

  • Pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS,
  • Produkcję i serwisowanie wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych,
  • Utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją,
  • Dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.

Ponadto, umowa zakłada pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość zobowiązań amerykańskiego koncernu oszacowano na 224,1 mln zł. Zaznaczano, że planowane kontrakty o charakterze kompensacyjnym dotyczą niemal wyłącznie udostępnienia przez amerykańskie koncerny know-how, licencji i chronionych prawami autorskimi rozwiązań technologicznych. Mają one zapewnić polskim wojskowym nabycie umiejętności w zakresie zdolności produkcyjnych umożliwiających w kolejnych latach naprawianie, serwisowanie i modernizowanie broni rakietowej. „Rz” pisała, że oznacza to „przekazanie kompetencji do utrzymywanie zestawów Patriot w sprawności i gotowości bojowej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jeszcze we wrześniu 2016 r. przedstawiciele Raytheon zaznaczał, że zawarł kilka kontraktów z polskimi firmami, w tym z PIT-Radwar na opracowanie anteny IFF dla systemów Patriot. Podkreślano wówczas, że „te komponenty będą produkowane w Polsce, na potrzeby Polskiego Patriota, ale także dla pozostałych 13 użytkowników systemu – co zapewni polskiemu przemysłowi pokaźny rynek eksportowy”.

defence24.pl / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply