Pierwsze bojowe wozy wsparcia czołgów (BMPT) Terminator trafiły na testy do dywizji pancernej na Uralu – informuje agencja TASS.

Generał pułkownik Aleksandr Łapin, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego poinformował, że pierwsza partia BMPT Terminator, licząca 8 wozów, trafiła na testy do 90. Dywizji Pancernej Gwardii w obwodzie czelabińskim. Powiedział też, że personel przezbrojonych pododdziałów strzelców zmotoryzowanych dywizji przechodzi odpowiednie szkolenia do obsługi nowego sprzętu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Służba prasowa rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego podała też, że wykorzystanie BMPT w formacjach bojowych może znacząco zwiększyć możliwości bojowe czołgów i ich przeżywalność na polu walki. Wiadomo też, że skompletowano już załogi do wozów Terminator.

Płk Andriej Sigariew, zastępca dowódcy dywizji pancernej zaznaczył, że unikalną cechą tego wozu jest możliwość śledzenia do trzech celów jednocześnie.

Rosyjski bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator uzbrojony jest dwa działka 2A42 kal. 30 mm z zapasem 900 sztuk amunicji oraz system rakiet przeciwpancernych Ataka-T, granatniki kal. 30 mm i wielkokalibrowy karabin maszynowy. Zadaniem tego pojazdu jest zapewnianie siłom pancernym wsparcia ogniowego podczas działań ofensywnych, w tym zwalczanie żołnierzy wroga wyposażonych w przenośne zestawy przeciwpancerne. Wozy te są też w stanie razić takie cele, jak czołgi, wozy bojowe piechoty, pojazdy lekko opancerzone, a także wspólnie z oddziałami obrony powietrznej walczyć ze śmigłowcami czy nisko i wolno latającymi statkami powietrznymi. Wyposażone są też w nowoczesne przyrządy kierowania ogniem i cechują się wysoką manewrowością.

Zdaniem ekspertów wojskowych, jeden wóz Terminator może zastąpić pluton strzelców zmotoryzowanych złożony z 40 żołnierzy i sześć pojazdów opancerzonych. Pojazdy te brały udział w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

Przypomnijmy również, że Rosja pracuje nad nową wersją bojowego wozu wsparcia czołgów. Według zapowiedzi strony rosyjskiej, nowy bojowy wóz wsparcia czołgów powstaje w oparciu o platformę Armata. Ma być uzbrojony w działo kal. 57 mm.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Rosji ruszyła produkcja ciężkich wozów bojowych na nowej platformie Armata. Pisaliśmy też, że rosyjscy specjaliści wojskowi proponują wyposażenie najnowszych czołgów T-14 Armata w nową bezzałogową wieżę z działem kal. 152 mm.

TASS / rg.ru / defensenews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz