Zawarto umowę na serwis starych, polskich zestawów rakietowych Newa SC, które zgodnie z planem powinny niebawem zostać wycofane ze służby i zastąpione przez system Narew. Ten ostatni notuje jednak opóźnienia.

W ubiegłym tygodniu 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o zawarciu z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. umowy na realizację usługi wieloletniego serwisu przeciwlotniczych zestawów rakietowych Newa SC, które znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego.

Sama umowa została zawarta jeszcze pod koniec stycznia br. Jej wartość brutto (z VAT) opiewa na 15 mln zł. Umowa dotyczy realizacji prac w latach 2021-2023, zasadniczo naprawy polowych stacji zasilania, które są awaryjne.

 

Jak podano, postępowanie było prowadzone na zasadach negocjacji z wybranym podmiotem, gdyż Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. mają wyłączność na dysponowanie dokumentacją techniczno-remontową zestawów Newa SC. Ponadto, od lat specjaliści WZE S.A. wspierają eksploatację poszczególnych elementów systemu przeciwlotniczego Newa SC. Niedawno, w latach 2019-2020, realizowano usługę serwisu stacji naprowadzania wraz z modernizacją w ograniczonym zakresie.

Systemy Newa SC są wciąż podstawowym elementem polskiego systemu obrony przeciwlotniczej, choć sprzęt ten pochodzi jeszcze z głębokich czasów sowieckich. Faktycznie, Newa SC to polska modernizacja S-125 M „Newa”. Zestawy te były dostarczane do Polski w latach 1969-1978. Zmodernizowano je w latach 90. XX wieku i osadzono na podwoziu gąsienicowym. Zasięg systemu Newa SC wynosi 25 km, a pułap – 18 km. Polska posiada łącznie 12 takich zestawów.

Ponieważ Newy mają zostać wycofane w latach 20. XXI wieku, obecne prace serwisowe mogą być już jednymi z ostatnich. Mają zostać zastąpione przez nowoczesne rakietowe systemy obrony powietrznej, które Polska ma pozyskać w ramach programu Narew. Wciąż nie ma jednak informacji o zatwierdzeniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej rekomendacji Inspektoratu Uzbrojenia, a tym samym uruchomienia postępowania zakupowego. Zgodnie z zapowiedziami, system Narew ma stanowić ważny element rozwoju krajowego sektora przemysłu obronnego, który ma współpracować z zagranicznym dostawcą kluczowych technologii (m.in. obejmujących pocisk przeciwlotniczy).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Opóźnienia w realizacji drugiej fazy programu „Wisła” i programu „Narew” oznaczają, że zestawy Newa SC pozostaną jeszcze w służbie co najmniej do drugiej połowy tej dekady.

PRZECZYTAJ: PGZ: jesteśmy gotowi do budowy rakietowego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”

Czytaj także: Dziennik Zbrojny: szanse i czarne scenariusze dla programu „Narew”

Zobacz: Izraelska oferta z transferem technologii w ramach programu Narew

zbiam.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply