PGZ i MBDA UK podpisały porozumie ws. rakiet CAMM-MR

Podpisane porozumienie dotyczy współpracy PGZ i MBDA UK przy projektowaniu, rozwoju i produkcji pocisków rakietowych Future Common Missile – CAMM-MR, o zasięgu ponad 100 km.

W środę, podczas drugiego dnia targów MSPO 2023 w Kielcach, Polska Grupa Zbrojeniowa i MBDA UK Limited podpisały porozumienie o współpracy. Dotyczy to projektowania, rozwoju i produkcji pocisków rakietowych Future Common Missile – CAMM-MR.

O sprawie poinformowano we wpisie na oficjalnym profilu PGZ na platformie X (dawniej Twitter).

Portal WP.pl podaje, że obie strony podpisały list intencyjny, za przyzwoleniem rządów Polski i Wielkiej Brytanii, będący kontynuacją porozumienia z czerwca br. Zaznaczono, że chodzi o pociski rakietowe, które w przyszłości umożliwią przekształcenie baterii systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew i tzw. Małej Narwi „w odpowiednik, mający część zdolności systemu Patriot za pomocą wyłącznie kontenerów startowych kompatybilnych z obecnymi wyrzutniami”.

Przeczytaj: Porozumienie w sprawie rakiet CAMM dla “Małej Narwi” podpisane

Czytaj także: Wyrzutnie iLauncher i pociski CAMM dla Wojska Polskiego. Podpisano umowy

W rozmowie z redakcją WP Tech, Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK podkreślił, że wspólne, brytyjsko-polskie prace nad nową rakietą to „historyczne wydarzenie”.

„Firma MBDA została utworzona, aby wspierać transgraniczny rozwój systemów rakietowych w Europie, dlatego jesteśmy dumni, że możemy współpracować z PGZ i Polską przy tym nowym ważnym projekcie” – powiedział Allam, cytowany przez WP.pl.

Zgodnie z obecnymi założeniami, nowy pocisk miałby być gotowy do połowy lat 30. XXI wieku. Rakieta ma być zdolna do zwalczania celów na dystansie ponad 100 km i znajdujących się na pułapie powyżej 20 km. Dla porównania, używane obecnie pociski CAMM i CAMM-ER mają zasięg odpowiednio ponad 20 km i ponad 40 km.

W założeniu, CAMM-MR ma należeć do podobnej kategorii co PAC-3 w systemie Patriot czy Aster 30 w SAMP/T, będąc ich bardziej kosztowo przystępnym uzupełnieniem. Prawdopodobnie nie będzie w związku z tym równie skuteczną bronią do zwalczania rakiet balistycznych. Jednocześnie, bardziej opłacalne byłoby użycie CAMM-MR niż PAC-3 MSE przeciwko takim celom, jak np. myśliwiec Su-30 czy rakieta manewrująca.

Przeczytaj: Szef MON zatwierdził umowy ws. rozbudowy programu NAREW

Kresy.pl / X / Wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply