Kim Yo Jong po raz kolejny zagroziła Korei Południowej w przypadku sprowokowania konfliktu.

Północnokoreański nadawca państwowy upowszechnił oświadczenie Kim Yo Jong wchodzącej w skład przywództwa państwa jako zastępca członka Biura Politycznego Partii Pracy Korei. Skomentowała ona niedawne słowa ministra obrony Korei Południowej Suh Wooha, który powiedział o możliwym uderzeniu prewencyjnym przeciw północnemu sąsiadowi. Kim Yo Jong nazwała je „histerią lunatyka”, przytoczył we wtorek portal Al Jazeery.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

731 PLN    (3.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Siostra przywódcy KRLD zapewniła, że jej państwo nie chce kolejnej wojny na półwyspie koreańskim, natomiast zastrzega sobie prawo użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na jakikolwiek zbrojnych atak ze strony Republiki Korei. Ostrzegał, że w takim przypadku południowy sąsiad zamieniłby się w obszar „niemal całkowitej destrukcji i ruin”.

Al Jazeera podkreśliła, że była to kolejna tego rodzaju uwaga Kim Yo Jong w odpowiedzi na rozważania południowokoreańskiego ministra obrony. W niedzielę określiła jego uwagi jako „lekkomyślne” i powiedziała, że Południe powinno „zdyscyplinować się, jeśli chce zażegnać katastrofę”.

Korea Północna wielokrotnie ostrzegała, że w razie zagrożenia ze strony rywali będzie gotowa do użycia broni jądrowej i przyspieszyła rozwój swojego arsenału wojskowego, odkąd Kim Dżong Un objął przywództwo ponad dekadę temu. Od tego czasu KRLD znacznie rozwinęła arsenał środków przenoszenia broni jądrowej.

11 stycznia br. Korea Północna także przeprowadziła test rakietowy. Południowokoreańska armia uważa, że Pjongjang dokonał próby pocisku balistycznego, który wpadł do morza. Na początku stycznia br. Korea Północna przeprowadziła test broni rakietowej. Pocisk spadł w Morze Japońskie. Pocisk wystartował z prowincji Jagang położonej przy granicy z Chinami.

W październiku ubiegłego roku Korea Północna miała przeprowadzić test nowej rakiety balistycznej, wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. We wrześniu zaś południowokoreańscy wojskowi poinformowali, że Korea Północna wystrzeliła w kierunku morza dwa rakietowe pociski balistyczne. Wcześniej Pjongjang podał, że przeprowadzono testy rakiety manewrującej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W marcu ubiegłego roku Korea Północna ogłosiła, że przeprowadziła test „taktycznego pocisku kierowanego nowego typu”. Była to pierwsza próba rakiet balistycznych tego kraju od prawie roku i pierwsza od czasu, gdy Joe Biden został prezydentem USA. Biden poinformował wówczas, że Stany Zjednoczone „odpowiednio zareagują”. Do potępienia testu dołączyła się Korea Południowa i Japonia.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz