Prezydent Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone - poinformowała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Ukraińscy kierowcy niezadowoleni z przywrócenia przez Ukrainę opłat celnych i podatku VAT na samochody na niecałe 2 godziny zablokowali w piątek przejście graniczne w Zosinie.

Jak podała ukraińska służba Polskiego Radia, około stu ukraińskich kierowców zablokowało w piątek drogę do przejścia granicznego w Zosinie na polsko-ukraińskiej granicy. Edyta Krystkowiak z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie poinformowała, że blokada zaczęła się między godz. 15 a 16. Policja zabezpieczyła miejsce blokady. Według niej zgromadzenie przebiegało spokojnie.

Blokada została zainicjowana w momencie, w którym na wjazd na Ukrainę oczekiwało około 500 pojazdów. Utworzyły one kolejkę długą na 8 kilometrów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie na Ukrainę 6 kolejnych kołowych 155-mm haubic samobieżnych Caesar. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Prezydent Uzbekistanu podkreślił, że sami parlamentarzyści Karakałpakstanu akceptowali projekt obniżenia jego konstytucyjnego statusu.

Prezydent Szawkat Mirzijojew już na drugi dzień po wybuchu protestów w autonomicznym regionie jego państwa udał się do Karakałpakstanu. W sobotę wystąpił na forum regionalnego parlamentu Żokagry Kenesa. Krytykował on jego członków obciążając ich odpowiedzialnością za sprowokowanie wystąpień społecznych.

Tureckie służby celne zatrzymały rosyjski statek towarowy Żibek Żoly z ładunkiem zboża - przekazał w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar. Strona ukraińska twierdzi, że zboże zostało skradzione Ukrainie. Kijów zwrócił się do Ankary z prośbą o zatrzymanie statku i aresztowanie załogi.

Mamy pełną współpracę. Statek czeka obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez tureckie organy celne - oświadczył Wasyl Bodnar, cytowany w niedzielę przez agencję Reuters. Dodał, że w poniedziałek o losie statku zdecydują śledczy. Ukraina liczy na konfiskatę zboża.

Rosyjska agencja TASS twierdzi, że statek czekał na pozwolenie władz tureckich na wejście do portu w Karasu, lecz go nie otrzymał. Turcja potwierdziła, że zatrzymała statek i będzie sprawdzać pochodzenie jego ładunku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 339 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
46%