Ambasador Ukrainy złożył kwiaty pod pomnikiem ludobójstwa OUN-UPA w Warszawie [+FOTO]

Przedstawiciele ambasady Ukrainy w Warszawie z ambasadorem Andrijem Deszczycią na czele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym ofiarom ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Jak podaje czasopismo Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo”, upamiętnili w ten sposób ofiary „polsko-ukraińskiego konfliktu”.

Jak mówił pod pomnikiem ambasador Deszczycia, upamiętnienie „Polaków, Ukraińców i przedstawicieli innych narodowości, którzy stali się ofiarami tych tragicznych wydarzeń” jest ważne, aby podobne wydarzenia nie powtórzyły się. Dyplomata przypominał też o potrzebie modlitwy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Żyjemy w takim czasie, gdy nasilają się te agresywne ruchy. Oczywiście odczuwamy to dobrze na Ukrainie, kiedy atakuje nas Rosja i dlatego musimy zrobić wszystko, aby utrzymać pokój, pamiętając przy tym o przeszłości”- cytuje słowa Deszczyci „Nasze Słowo”.

Przed złożeniem kwiatów ukraińscy dyplomaci byli obecni na mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, sprawowanej w intencji ofiar rzezi wołyńskiej oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, będącej częścią oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Ukraińska ambasada zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z dzisiejszych uroczystości, pisząc, że upamiętniały one „76. rocznicę Tragedii Wołyńskiej”.

Wcześniej ambasador Deszczycia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową deklarował wiarę, że dojdzie do rozmów pomiędzy nowymi władzami Ukrainy a polskimi władzami, które doprowadzą do odblokowania prac poszukiwawczych specjalistów polskiego IPN na Ukrainie i ekshumacji ofiar. Jego zdaniem powinno tak się stać, „ponieważ Ukraińcy i Polacy mają chrześcijańskie wartości, i każdej osobie, która zginęła, trzeba oddać hołd i w sposób chrześcijański pochować”.

Przypomnijmy, że od od ponad dwóch lat Ukraina blokuje prace poszukiwawcze i ekshumacyjne Polaków pomordowanych przez OUN-UPA w trakcie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na Ukrainie zostały zablokowane maju 2017 roku przez skompromitowanych ukraińskich urzędników – szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza oraz sekretarza komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremetę – po tym, jak w kwietniu 2017 roku w Hruszowicach na Podkarpaciu doszło do legalnej rozbiórki samowolnie postawionego pomnika UPA. W grudniu 2017 roku prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili przeprowadzenie „uzgodnień komisyjnych dotyczących jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji”. Pomimo podjęcia takich rozmów do zniesienia zakazu wciąż nie doszło.

Kresy.pl / Nasze Słowo / TVP Info / PAP

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Tak módlmy się za ofiary bestialsko pomordowane przez UPA i ukraińskie chłopstwo.Módlmy się również o to ,aby skończyło się wreszcie na Ukrainie czczenie ludzi , których chora i diaboliczna idea zakładała że masowe okrutne morderstwa dzieci i niemowląt i ciężarnych kobiet polskich, są podstawą do założenia normalnego , zdrowego państwa.I ideę tę zrealizowała.Módlmy się, aby obecne władze Ukrainy zrozumiały ,że od Polski otrzymywali wiele dobra / spółdzielczość, szkolnictwo,nadawanie ziemi po wysiedlonych Rosjanach/ przed wojną, a obecnie ogromne kwoty …. nawet bez naszej narodu zgody,otrzymują miliardy z polskiego budżetu kosztem Polaków.
  Mogą pracować w Polsce zarabiając 20 krotnie więcej niż u siebie, wysyłają miliardy dolarów do swoich rodzin na Ukrainę, uczą się w Polsce za polskie pieniądze w szkołach i klasach ukraińskich opłacanych z budżetu Polski/ stypendia, dopłaty do komunikacji, akademików/, otrzymują 500+ nawet na dzieci na Ukrainie, jeśli Ukrainiec pracuje w Polsce/ z biednej Polski/, otrzymują emerytury w Polsce/ nawet bez zwrotu składek zgromadzonych na Ukrainie/,mają setki organizacji w Polsce opłacanych z pieniędzy Polaków.
  I w osobie Wiatrowycza śmią żądać, aby Polacy odnawiali pomniki morderców z UPA, które jakimś chorym trafem stoją w Polsce.
  Zastanówcie się nad sobą i nad swoim postępowaniem.
  Wianuszek z kwiatków tego nie załatwi.

 2. Tutejszym
  Tutejszym :

  „Ambasador Andrij Deszczyca deklarował wiarę, że dojdzie do rozmów
  pomiędzy nowymi władzami Ukrainy a polskimi władzami”.
  Czy Andrij Deszczyca , mający odmienne spojrzenie na „wydarzeniu na Wołyniu”,
  doczeka się wizyty prezydenta Ukrainy – będąc w Polsce?
  Czy jego postawa ma być pokazem szczerości Ukrainy wobec Polski?