Działania Ukraińców są odwetem za rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach.

Jak poinformowała Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, ukraińskie władze wstrzymały wydane już zgody na poszukiwania szczątków polskich ofiar wojny na Ukrainie. Dotyczy to trzech miejsc – Ostrówek i Tynnego na Wołyniu oraz Hołoska (obecnie w granicach Lwowa). Według niej Ukraińcy powiedzieli, że „nie ręczą za bezpieczeństwo” polskich ekip poszukiwawczych. Wyjazdy archeologów zostały odwołane w ostatniej chwili.

Postępowanie Ukraińców jest konsekwencją stanowiska ukraińskiego IPN z Wołodymyrem Wjatrowyczem na czele, który w „odwecie” za rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zalecił wstrzymanie wydawania zezwoleń na prowadzenie poszukiwań pochówków i porządkowania polskich miejsc pamięci na Ukrainie. Zablokowano także wydawanie pozwoleń na stawianie polskich znaków pamięci na Ukrainie a także na renowację istniejących. Ponadto oświadczono, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Jednocześnie zadeklarowano, że strona ukraińska jest gotowa do współpracy pod warunkiem, że Polska zacznie ścigać akty niszczenia ukraińskich miejsc pamięci oraz odbuduje i zalegalizuje zniszczone ukraińskie pomniki.

Jak powiedział Rzeczpospolitej radca minister ambasady Ukrainy w Warszawie Wasyl Zwarycz, w najbliższych dniach są zaplanowane ukraińsko-polskie konsultacje odpowiednich organów państwowych odpowiedzialnych za implementację umowy bilateralnej z roku 1994 w sprawie ochrony miejsc pamięci, które będą dotyczyć również kwestii prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W Ostrówkach oraz w pobliskiej Woli Ostrowieckiej UPA wymordowała w sierpniu 1943 roku ponad 1000 Polaków. Prace archeologiczne są tam prowadzone sukcesywnie od 1992 roku. Dotychczas odnaleziono szczątki ponad 600 osób. W Tynnem znajdują się miejsca pochówku żołnierzy KOP-u poległych w 1939 roku a w Hołosku zbiorowa mogiła kilkuset żołnierzy 11. Karpackiej Dywizji Piechoty poległych w walce z Niemcami także w 1939 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Ostrówki Wołyńskie. Ludobójstwo

Kresy.pl / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz