Rosyjskie władze nie wypełnią werdyktu Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza i nie uwolnią z aresztu ukraińskich marynarzy zatrzymanych podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ub. roku. – podała w poniedziałek rosyjska gazeta „Wiedomosti” powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Pieskow skomentował w niedzielę dla „Wiedomosti” werdykt Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w Hamburgu, który orzekł w sobotę, że Rosja powinna „natychmiast” zwolnić z aresztu wszystkich zatrzymanych ukraińskich marynarzy. Zgodnie z nim Moskwa powinna również zwrócić Ukrainie trzy zatrzymane okręty należące do ukraińskiej marynarki wojennej. W opinii Pieskowa orzeczenie Trybunału nie zmienia stanowiska Rosji w tej sprawie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Stanowisko [Rosji] nie może ulec zmianie. Powinno zakończyć się śledztwo w związku z naruszeniem prawa o granicy i powinien odbyć się sąd.” – powiedział rzecznik prezydenta Rosji.

W sobotę rosyjskie MSZ oświadczyło, że incydent w Cieśninie Kerczeńskiej nie podlega jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza.

25. listopada 2018 doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, Według niektórych ukraińskich mediów doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan. Do rosyjskiego aresztu trafiły ich załogi, razem 24 marynarzy i oficerów. Rosjanie oskarżają ich o nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Rosyjskie władze uważają bowiem wody przybrzeżne wokół anektowanego Krymu za swoje wody terytorialne. Po incydencie zbrojnym władze Ukrainy zdecydowały się o ogłoszeniu stanu wojennego w wybranych obwodach.

Kresy.pl / Interfax

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  No i co Wam Rosjanom jakiś sąd zrobi?
  Was się wszyscy boją, bardziej niż wariata biegającego z siekierą.
  Wykluczacie się ze społeczności międzynarodowej, wam wszystko jedno?
  Rosja dużo gada, poprzez takie działania izoluje się od świata.
  Świadczy to o jej zagubieniu, poczuciu niemocy.