Niemiecki tygodnik Der Spiegel twierdzi, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie znalazł wolnego terminu, by spotkać się z Joe Bidenem. Biały Dom proponował szefowi niemieckiego rządu spotkanie w celu omówienia działań w związku z sytuacją wokół Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił zaproszenie od prezydenta USA Joe Bidena do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie zasłaniając się tym, że ma zaplanowane inne spotkania – napisało w piątek niemieckie czasopismo Der Spiegel.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Scholz miał nie przyjąć zaproszenia m.in. ze względu na wyjazd do Madrytu, a także chęć pokazania, że jest obecny przy zmaganiach z pandemią COVID-19.

Amerykanie chcieli rozmawiać z Scholzem o koordynacji działań w związku z zagrożeniem wojną na Ukrainie. Gdyby Scholz poleciał do USA, byłaby to jego pierwsza wizyta w tym kraju jako szefa niemieckiego rządu.

Obie strony szukają teraz późniejszego dogodnego terminu spotkania. Jest szansa, że dojdzie do niego do połowy lutego.

Rzecznik niemieckiego rządu odmówił skomentowania doniesień Spiegla.

Zdaniem Spiegla „trudno uwierzyć”, że Olaf Scholz nie znalazł czasu na spotkanie z Joe Bidenem w obliczu „największego zagrożenia od czasu zakończenia zimnej wojny”, jak nazwała nagromadzenie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

CZYTAJ TAKZE: Prezydent Ukrainy: ryzyko inwazji Rosji w ogóle nie wzrosło

Przypomnijmy, że zdaniem Frankfurter Allgemeine Zeitung stosunek Niemiec do gazociągu Nord Stream 2 ośmiela Rosję do ataku na Ukrainę.

W środę premier Mateusz Morawiecki wezwał Niemcy „do oprzytomnienia” w kwestii Nord Stream 2. „Mamy do czynienia z krytycznym momentem w historii z punktu widzenia Nord Stream 2. (…) NS2 nie powinien być wzmocnieniem arsenału szantażu w dyspozycji Kremla” – powiedział Morawiecki.

Gazeta Wall Street Journall napisała, że szef CIA William Burns został ostatnio wysłany do Berlina po tym, jak kanclerz Scholz powstrzymał się od deklaracji, że w razie ataku Rosji na Ukrainę „zamrozi” Nord Stream 2.

Kresy.pl / reuters.com / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz