W związku z rosyjskim zagrożeniem, Litwa, Estonia i Łotwa przekażą Ukrainie uzbrojenie o charakterze defensywnym wyprodukowane w USA – poinformowali ministrowie obrony tych trzech państw bałtyckich we wspólnym oświadczeniu.

W czwartek Departament Stanu USA pozwolił władzom tych krajów na przekazanie uzbrojenia amerykańskiej produkcji Ukrainie. W piątek ministrowie obrony tych trzech państw bałtyckich potwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że państwa bałtyckie przekażą Ukrainie broń amerykańskiej produkcji.  „Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle ​​przeciwpancerne pociski Javelin” – napisano w piątkowym oświadczeniu, cytowanym przez portal Lrt.lt.

„Mamy szczerą nadzieję, że Ukraina nie będzie musiała używać przekazywanej broni” – napisano w komunikacie. „Państwa bałtyckie wzywają Rosję do zaprzestania agresywnego i nieodpowiedzialnego zachowania” – dodano.

Zobacz także: Rosjanie wysyłają do Donbasu paliwo, czołgi, artylerię i amunicję – twierdzi ukraiński wywiad

W czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zadeklarował, że jego państwo gotowe jest na dostarczenie Ukrainie broni defensywnej. Przypomnijmy, że Wallace mówił już w poniedziałek w brytyjskim parlamencie, że Wielka Brytania podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie „lekkich przeciwpancernych systemów broni defensywnej”. Niewielka liczba brytyjskiego personelu w krótkim czasie zapewni Ukraińcom szkolenie.

Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi. Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Media: kanclerz Niemiec nie chce spotkać się z Bidenem, by rozmawiać o Ukrainie

W piątek amerykański dziennik „The Wall Street Journal” podał, że Niemcy blokują przekazanie przez Estonię wsparcia militarnego Ukrainie, nie zgadzając się na eksport broni pochodzącej z Niemiec. Chodzi o stare haubice D-30, niegdyś na wyposażeniu armii NRD, które po zjednoczeniu Niemiec trafiły do Finlandii, a następnie do Estonii.

Również czeski resort obrony chce udzielić Ukrainie wsparcia militarnego. W przyszłym tygodniu będzie wniosek o wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej.

Zobacz także: Holandia jest otwarta na wsparcie militarne dla Ukrainy

lrt.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz