Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.

Gabinet Ministrów zatwierdził  uchwałę nr 1448 dnia 29 grudnia 2021 r. i weszła w życie 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z jej treścią osobista broń myśliwska i amunicja może być używana przez wszystkich członków ochotniczych formacji przy wykonywaniu zadań obrony terytorialnej.

Niebędący żołnierzami członkowie ochotniczych formacji przy wykonywaniu zadań obrony terytorialnej mają prawo używać osobistej broni myśliwskiej do:

Ochrony osób cywilnych i/lub obiektów cywilnych przed atakiem, odparcia ataku lub zapobieżenia groźbie ataku na chronione obiekty; uwolnienia przechwyconych obiektów wojskowych i/lub cywilnych lub zapobieżenia takiemu zdobyciu; niszczenia broni, sprzętu wojskowego, pojazdów lub środków technicznych używanych przez osoby uczestniczące w agresji zbrojnej; zapobiegania i/lub zaprzestania działalności, zatrzymania, rozbrojenia lub neutralizacji osób uczestniczących w agresji zbrojnej; zaprzestania działań osób, które popełniły lub popełniają przestępstwa; zaprzestania działań osób ingerujących w wykonywanie zgodnych z prawem obowiązków przez osoby zaangażowane w wykonywanie zadań obrony terytorialnej; zaprzestania działań osób stwarzających lub mogących stanowić zagrożenie dla osób zaangażowanych w wykonywanie zadań obrony terytorialnej lub innych osób.

Śmiertelne użycie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji przy wykonywaniu zadań obrony terytorialnej jest dozwolone do samoobrony indywidualnej, samoobrony, a także do odparcia agresji zbrojnej na Ukrainę oraz podczas działań w zakresie bezpieczeństwa i obrony narodowej.  Kolejną uchwałą z 29 grudnia 2021 r. rząd zatwierdził regulacje dotyczące dobrowolnego tworzenia oddziałów terytorialnych, określające zasady ich tworzenia i liczbę.

Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi.

We wtorek biuro prasowe ministerstwa obrony Ukrainy poinformowało, że w całym kraju zostanie sformowanych około 150 batalionów Obrony Terytorialnej – zasadniczo po jednym w każdym rejonie, tj jednostce administracji lokalnej, odpowiadającej w przybliżeniu polskiemu powiatowi. Bataliony te będą zgrupowane w ramach 25 brygad – po jednej w każdym obwodzie.

Każdy członek OT otrzyma broń na użytek własny podczas regularnych ćwiczeń w swoim batalionie lub w razie bezpośredniej inwazji militarnej. Z kolei każda brygada, według nazwy, będzie samodzielną brygadą obrony terytorialnej, np. 103 samodzielna brygada OT w obwodzie lwowskim.

Jak podano, formowanie systemu obrony terytorialnej będzie następować w dwóch etapach. W pierwszym etapie, brygady i bataliony będą formowane na stan pokoju. Wyznaczono też cztery regionalne dowództwa OT: w Równem na zachodzie kraju, w Dniprze na wschodzie, w Czernihowie na północy i w Odessie na południu.

„Każdy batalion będzie mieć kręgosłup w postaci żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Ich zadaniem będzie dowodzenie, szkolenie i ustalanie pracy zespołów cywilów, którzy podpiszą kontrakt i będą służyć w rezerwie Obrony Terytorialnej i ochraniać obszar, gdzie mieszkają. Biorąc pod uwagę liczbę tych rezerwistów, każdy batalion będzie liczyć do 600 ludzi” – poinformował minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

Drugim etapem będzie rozbudowanie rezerw obrony terytorialnej na stan wojny. Nastąpi to już po tym, jak poszczególne bataliony i brygady będą odpowiednio zorganizowane, posiadając rdzeń z wyszkolonych żołnierzy, zdolnych do zarządzania formacją.

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply