Lokalne władze obwodu chersońskiego na Ukrainie planują zwiększyć liczbę żołnierzy w regionie graniczącym z Krymem – poinformował w poniedziałek w wywiadzie dla LB.ua gubernator regionu Juri Gusiew.

Władze regionu Chersoniu zamierzają zwiększyć liczbę żołnierzy w rejonie. Gubernator Jurij Gusiew mówił o takich planach w wywiadzie dla Lb.ua, opublikowanym w poniedziałek 13 lipca.

„Pracujemy dziś również nad zwiększeniem fizycznej liczby żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy na terenie naszego regionu, także w regionie Chersonia”.

Gubernator poinformował też, że zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z propozycją wzmocnienia zabezpieczeń na południu Ukrainy.

„Zwróciłem się do aparatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z propozycją zorganizowania osobnego, zamkniętego posiedzenia rady, poświęconego szeregowi działań na południu Ukrainy w celu zajęcia się zdolnościami sił zbrojnych i potencjalnymi wyzwaniami, związanymi z nimi, w tym zbliżającymi się dziś zmianami klimatycznymi, które utrudnią przetrwanie na północ od Krymu z powodu braku wody w Dnieprze ”- przekonywał Gusiew.

Ponadto jesienią planowane jest wspólne szkolenie z Estończykami w celu wzmocnienia obrony terytorialnej.

Zobacz też: Ukraina: próby nowych rakiet kierowanych systemu Wiłcha-M zakończą się jeszcze w tym roku [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Gusiew przypomniał, że podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Estonii podpisano list intencyjny o współpracy z resortami obrony w zakresie obrony terytorialnej w obwodzie chersońskim, po którym rozpoczęto przygotowywanie wspólnego pilotażowego projektu obronnego. „Planujemy ćwiczenia na dużą skalę jesienią” – poinformował. Jednak dokładna data nie jest znana i zostanie ustalona z uwzględnieniem zbliżających się rosyjskich ćwiczeń wojskowych Kaukaz – 2020. Podczas wspólnych ćwiczeń ukraińska i estońska armia będzie ćwiczyć ochronę kluczowych obiektów w regionie Chersonia.

„Nasze ćwiczenia potrwają około miesiąca. Teraz, razem z Dowództwem Południowym i Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy, będziemy przyciągać zarówno rezerwę, jak i inne, niezbędne do skutecznej obrony regionu chersonia siły zbrojne. Gusiew zaznaczał, że plan obejmuje stworzenie obrony terytorialnej na wzór tej, która istnieje już w Estonii.

Według Gusiewa, Ministerstwo Obrony Ukrainy zobowiązało się do wydzielenia niezbędnej infrastruktury, aby pomieścić dodatkowe jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie.

Zobacz też: Ukraina chce w ciągu paru lat stworzyć własny system obrony powietrznej o zasięgu 100 km

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie Ben Hodges spekulował, że jesienią pod przykrywką ćwiczeń Kaukaz – 2020 Rosja może próbować przejąć tamę w tym regionie, aby odblokować dopływ wody z Dniepru na Krym. Dowódca operacji Połączonych Sił Ukraińskich Serhij Najew przekazywał, że rzeczywiście na granicy administracyjnej z anektowanym Krymem znajduje się pewna liczba wojsk rosyjskich, ale obecnie nie ma zagrożenia ataku.

Jak poinformowało w piątek rosyjskie ministerstwo obrony, prezydent Rosji Władimir Putin zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości bojowej jednostek wojskowych Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego, a także wybranych oddziałów podległych dowództwu centralnemu oraz powietrzno-desantowych i piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Pacyfiku.

Tego samego dnia, w którym Rosja ogłosiła swoje plany ćwiczeń wojskowych, Ukraina ogłosiła, że również przeprowadzi manewry wojskowe, licząc na to, że wezmą w nich udział także ukraińscy partnerzy z NATO. Zaznaczono, że zapowiedzi te są odpowiedzią na planowane rosyjskie ćwiczenia na Kaukazie, a także „zabezpieczeniem przed jakąkolwiek eskalacją w ich rezultacie na wschodniej granicy” Ukrainy.

Szef ukraińskiej resortu obrony Andrij Taran powiedział na forum parlamentu, że ćwiczenia zostaną przeprowadzone pod koniec września br. na południu Ukrainy i będą obejmować strzelanie z systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

„Odpowiedź asymetryczna pokaże gotowość Sił Zbrojnych Ukrainy, by dać godną odpowiedź na wszelkie próby ze strony Federacji Rosyjskiej, by zaostrzyć sytuację lub rozpocząć działania wojenne na dużą skalę” – powiedział Taran. Minister dodał, że władze w Kijowie zaproszą też inne kraje NATO do udziału w tych manewrach.

Kresy.pl/LB.ua/Uawire
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz